Na 2 lutego zostało wyznaczone wstępnie posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników - podała Rada OPZZ województwa śląskiego, która informacje w tej sprawie otrzymała od Ministerstwa Aktywów Państwowych. Spotkanie ma odbyć się w trybie telekonferencji.
Przypomnijmy, że o zwołanie zespołu wnioskował 12 stycznia jego współprzewodniczący Wacław Czerkawski, który jest przewodniczym rady OPZZ województwa śląskiego. Wniosek uzasadnił "trudną sytuacją w górnictwie".
Zespół ostatni raz zebrał się 10 stycznia 2020 r. w Katowicach. Wówczas s Śląskim Urzędzie Wojewódzkim dyskutowano o rosnących zwałach węgla, płacach w górnictwie i polityce klimatycznej. Spotkanie strony społecznej, przedstawicieli rządu i górniczych przedsiębiorców odbyło się po półrocznej przerwie.
W 2020 r. pojawiały się kilka wniosków o zwołanie obrad Zespołu. We wrześniu wniosek o zwołanie obrad w trybie pilnym do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina wystosowali prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej i współprzewodniczący Zespołu Janusz Olszowski oraz Wacław Czerkawski.
Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy Zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 r.
Celem Zespołu jest kontynuowanie trójstronnego dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego – dla zachowania pokoju społecznego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z realizacją celów Zespołu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.