Dialog Arena stadionem na miarę XXI wieku

Oficjalnie zakończyła się budowa stadionu Zagłębia Lubin - Dialog Arena. Obiekt spełnia wszystkie wymagania UEFA i FIFA. To największa inwestycja KGHM Polska Miedź SA w ramach działalności wykraczającej poza podstawowy biznes - dowiedział się portal nettg.pl z dzisiejszego serwisu prasowego spółki.
 

Miedziowy potentat traktuje sport jako ważną dziedzinę życia, toteż wspiera zarówno ten zawodowy najwyższej klasy, jak i amatorski. Od 2006 r. KGHM jest w stu procentach właścicielem spółki Zagłębie Lubin SA, a od wielu lat sponsorem drużyny. Na mecze Zagłębia przychodzą całe górnicze rodziny.

Uzasadniało to podjęcie decyzji o budowie nowoczesnego stadionu.
 

- Poprzedni stadion, wybudowany jeszcze w latach 80., był w złym stanie technicznym. Istniało więc ryzyko utraty licencji na rozgrywanie meczów od 2009 roku. Nie mogliśmy na to pozwolić, ponieważ budując markę Zagłębia Lubin, myślimy o pucharach europejskich - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.
 

Wykonawcy stadionu, tj. konsorcjum PeBeKa-Hochtief w nieco ponad 2 lata na miejscu starego obiektu postawili jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce i Europie. Architektura całego zespołu to kompilacja geometrycznych brył przenikających się wzajemnie i stanowiących spójną całość.
 

- Budowa stadionu od podstaw to ogromne przedsięwzięcie. Oto kilka, ilustrujących go liczb. Z rozbiórki starych wałów wywieźliśmy blisko 190 000 m sześć. ziemi i gruzu betonowego, na wykonanie fundamentów zużyliśmy 540 ton stali zbrojeniowej oraz ułożyliśmy 5 700 m sześć. betonu, na wykonanie elementów prefabrykowanych zużyliśmy 865 ton stali zbrojeniowej oraz ułożyliśmy blisko 4 580 m sześć betonu, zaś konstrukcja stalowa zadaszenia, to dalszych blisko 520 ton konstrukcji stalowej wraz z cięgnami - obrazuje Jacek Kulicki, prezes PeBeKa.

 

Obiekt posiada ponad 16 tys. miejsc siedzących, w tym 500 miejsc dla VIP-ów, 150 miejsc dla dziennikarzy oraz 20 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji dziennikarzy i reporterów są także sala konferencyjna i dwa studia telewizyjne oraz pokój roboczy do pracy. Nowoczesny obiekt zapewnia kibicom doskonałą widoczność bez względu na sektor.
 

- Stadion KGHM Zagłębie Lubin jest dzisiaj najnowocześniejszym obiektem piłkarskim w Polsce, dzięki temu, że wyprzedziliśmy stadiony w miastach Euro 2012. Wierzę, że poziom gry naszych piłkarzy oraz kultura widowni dorówna klasie stadionu - spodziewa się Jerzy Koziński, prezes Zagłębia Lubin.
 

Stadion będzie można zobaczyć na żywo już w najbliższą sobotę, 14 sierpnia, podczas meczu II kolejki rundy jesiennej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.