Dialog Arena stadionem na miarę XXI wieku

Oficjalnie zakończyła się budowa stadionu Zagłębia Lubin - Dialog Arena. Obiekt spełnia wszystkie wymagania UEFA i FIFA. To największa inwestycja KGHM Polska Miedź SA w ramach działalności wykraczającej poza podstawowy biznes - dowiedział się portal nettg.pl z dzisiejszego serwisu prasowego spółki.
 

Miedziowy potentat traktuje sport jako ważną dziedzinę życia, toteż wspiera zarówno ten zawodowy najwyższej klasy, jak i amatorski. Od 2006 r. KGHM jest w stu procentach właścicielem spółki Zagłębie Lubin SA, a od wielu lat sponsorem drużyny. Na mecze Zagłębia przychodzą całe górnicze rodziny.

Uzasadniało to podjęcie decyzji o budowie nowoczesnego stadionu.
 

- Poprzedni stadion, wybudowany jeszcze w latach 80., był w złym stanie technicznym. Istniało więc ryzyko utraty licencji na rozgrywanie meczów od 2009 roku. Nie mogliśmy na to pozwolić, ponieważ budując markę Zagłębia Lubin, myślimy o pucharach europejskich - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.
 

Wykonawcy stadionu, tj. konsorcjum PeBeKa-Hochtief w nieco ponad 2 lata na miejscu starego obiektu postawili jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce i Europie. Architektura całego zespołu to kompilacja geometrycznych brył przenikających się wzajemnie i stanowiących spójną całość.
 

- Budowa stadionu od podstaw to ogromne przedsięwzięcie. Oto kilka, ilustrujących go liczb. Z rozbiórki starych wałów wywieźliśmy blisko 190 000 m sześć. ziemi i gruzu betonowego, na wykonanie fundamentów zużyliśmy 540 ton stali zbrojeniowej oraz ułożyliśmy 5 700 m sześć. betonu, na wykonanie elementów prefabrykowanych zużyliśmy 865 ton stali zbrojeniowej oraz ułożyliśmy blisko 4 580 m sześć betonu, zaś konstrukcja stalowa zadaszenia, to dalszych blisko 520 ton konstrukcji stalowej wraz z cięgnami - obrazuje Jacek Kulicki, prezes PeBeKa.

 

Obiekt posiada ponad 16 tys. miejsc siedzących, w tym 500 miejsc dla VIP-ów, 150 miejsc dla dziennikarzy oraz 20 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Do dyspozycji dziennikarzy i reporterów są także sala konferencyjna i dwa studia telewizyjne oraz pokój roboczy do pracy. Nowoczesny obiekt zapewnia kibicom doskonałą widoczność bez względu na sektor.
 

- Stadion KGHM Zagłębie Lubin jest dzisiaj najnowocześniejszym obiektem piłkarskim w Polsce, dzięki temu, że wyprzedziliśmy stadiony w miastach Euro 2012. Wierzę, że poziom gry naszych piłkarzy oraz kultura widowni dorówna klasie stadionu - spodziewa się Jerzy Koziński, prezes Zagłębia Lubin.
 

Stadion będzie można zobaczyć na żywo już w najbliższą sobotę, 14 sierpnia, podczas meczu II kolejki rundy jesiennej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.