Port w Gliwicach-Łabędach, dzięki Śląskiemu Centrum Logistyki SA w Gliwicach-Łabędach, to najnowocześniejszy i najbardziej uniwersalny port śródlądowy w Polsce. - Mamy znakomitych ludzi, specjalistów w swojej dziedzinie, ale również unikalną na Śląsku lokalizację i wyjątkową infrastrukturę, która od lat jest utrzymywana w dobrym stanie technicznym. Dlatego nadal nasz potencjał przeładunkowy w przewozach kolejowo-wodnych wynosi 2 mln t rocznie - powiedział w rozmowie z portalem netTG.pl i Trybuną Górniczą Jerzy Zachara, który od 28 lat jest prezesem Śląskiego Centrum Logistyki.
- Kanał Gliwicki został wybudowany w latach 1934-1940 głównie z myślą o wywozie węgla ze Śląska. Po kilku latach przerwy, węgiel ponownie wrócił na barki. Jaki był jego udział w zeszłorocznych przewozach Śląskiego Centrum Logistyki?
- Wrócił w latach 2017-2018 i znowu zniknął. Od dwóch lat nie ma przewozów węgla, ani innych towarów żeglugą śródlądową do i z portu w Gliwicach. Na Górnej Odrze przewożone są ładunki ponadgabarytowe i niewiele kruszyw. Na Kanale Gliwickim natomiast rozwijała się turystyka wodna, ale epidemia ją wstrzymała. Szanse poprawy sytuacji w przewozach towarowych są słabe, ponieważ perspektywy dla przemysłu opartego na węglu są złe. Nie pomogły też działania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które zresztą już nie istnieje. Przykro to mówić w Trybunie Górniczej.
Również pandemia miała wpływ na naszą działalność, szczególnie w zakresie międzynarodowego drogowego transportu towarów. W marcu i kwietniu 2020 r. było źle. Ale otrzymaliśmy wsparcie z FGŚP na wynagrodzenia dla pracowników, co pozwoliło nam utrzymać stanowiska pracy. Jednak to przede wszystkim solidarność i odpowiedzialność załogi pozwoliła nam przetrwać ten trudny okres.
- Fachowcy z branży TSL twierdzą, że port w Gliwicach-Łabędach, dzięki ŚCL, to najnowocześniejszy i najbardziej uniwersalny port śródlądowy w Polsce. Skąd taka opinia?
- Mamy znakomitych ludzi, specjalistów w swojej dziedzinie, ale również unikalną na Śląsku lokalizację i wyjątkową infrastrukturę, która od lat jest utrzymywana w dobrym stanie technicznym. Dlatego nadal nasz potencjał przeładunkowy w przewozach kolejowo-wodnych wynosi 2 mln t rocznie. Dbamy o interesy klientów i jakość świadczonych usług, jesteśmy elastyczni, staramy się reagować na zmiany i potrzeby naszych partnerów, a wśród nich PKP PLK, co przyniosło znakomity rezultat w przebudowie stacji kolejowej Gliwice Port. Dzięki tej inwestycji przewoźnicy kolejowi nie mają problemów z dostarczeniem do nas towarów.
- Czy ŚCL ma już dobrą infrastrukturę, by kompleksowo obsługiwać klientów?
- Na jej budowę wydaliśmy prawie 100 mln zł, a z inwestycjami naszych partnerów ponad 160 mln zł. To specjalistyczne magazyny klasy A o powierzchni ponad 25 000 m kw., place składowe o pojemności 60 000 t, własna bocznica kolejowa, własna flota samochodów ciężarowych, terminal kontenerowy. Współczesna logistyka nie istnieje bez odpowiednich systemów komputerowych, więc również w tym zakresie dysponujemy tym, co jest potrzebne. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom, a klientom usługi najwyższej jakości, czego dowodem jest oddawany właśnie do użytkowania intermodalny hub wyrobów stalowych i projektowany terminal intermodalny typu „ruchoma droga”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.