Złoty w tym tygodniu będzie stabilny, a EUR/PLN powinien oscylować w okolicy 4,53 - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Zdaniem analityka, w przypadku krajowych papierów dłużnych możliwe są niewielkie zniżki rentowności.
- We wtorek EUR/PLN oscyluje w okolicy 4,53 i spodziewam się, że kolejnych dniach eurozłoty nadal będzie stabilny. Kurs EUR/PLN w tym tygodniu powinien poruszać się dalej w okolicy 4,53, z możliwymi odchyleniami rzędu 2 gr - powiedział Mateusz Sutowicz.
- Eurozłoty utrzymuje się powyżej bariery 4,50 z trzech powodów. Po pierwsze, sentyment zewnętrzy jest obecnie mało sprzyjający dla bardziej ryzykownych aktywów, tj. polska waluta. Dodatkowo dochodzą do tego dwa czynniki lokalne: postrzegania przez NBP wartości złotego, a także ryzyko ewentualnych obniżek stóp procentowych w Polsce. Choć w scenariuszu bazowym NBP zakłada stabilizację stóp procentowych, to jednak zostało w piątek zasygnalizowane przez prezesa NBP, że możliwa jest ich obniżka - dodał.
We wtorek ok. godziny 15.20 kurs EUR/PLN wynosi 4,5352 i jest na podobnym poziomie jak po południu w poniedziałek. Z kolei kurs USD/PLN wynosi 3,7352 - ok. 2,5 gr niżej niż w poniedziałek.
Rentowności krajowych 10-latek zniżkowały we wtorek 2 pb do 1,16 proc. Z kolei rentowności 5-latek wzrosły ok. 1 pb do 0,34 proc., a 2-latki straciły 1,8 pb do 0,03 proc.
- Po piątkowych wypowiedziach prezesa NBP, rynek zdał sobie sprawę, że obniżki stóp procentowych w Polsce są możliwe. Choć to na razie jedynie teoretyczne założenia, to jednak sama taka informacja z NBP generuje ostrożność wśród inwestorów. Niepewność związana ze stopami procentowymi w Polsce, w połączeniu z nadpłynnością na krajowym rynku długu, spowodowały spadki rentowności SPW w ostatnich dniach. Uważamy, że zniżki rentowności krajowych papierów dłużnych utrzymają się także w tym tygodniu. Jednak skala spadków będzie +symboliczna+, ok. 2-3 pb na całej długości krzywej rentowności SPW - ocenił Mateusz Sutowicz.
Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 1,116 proc. (+1,9 pb), a niemieckich -0,516 proc. (+0,8 pb).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.