W Polskiej Grupie Górniczej obroniona została druga rozprawa doktorska w dziedzinie górnictwa i geologii, która powstała w tzw. trybie wdrożeniowym. Tym samym nowy tytuł naukowy zdobył Andrzej Słowik, który jest szefem działu wentylacji w ruchu Jankowice kopalni ROW.
Publiczna obrona odbyła się w Głównym Instytucie Górnictwa w połowie grudnia. Andrzej Słowik przygotował pracę „Sposób poprawy rozpływu powietrza w podsieciach wentylacyjnych poprzez regulację przewietrzania w prądach powietrza zużytego”. Jej promotorem był dr hab. inż. Stanisław Trenczek, prof. ITG Komag i GIG, natomiast promotorem pomocniczym dr inż. Krystian Wierzbiński z GIG. Komisja doktorska, która wysłuchała wystąpienia m.in. za pośrednictwem transmisji internetowej, jednomyślnie przyjęła uchwałę o przyjęciu pracy.
Przypomnijmy, że doktoraty wdrożeniowe to wspólna inicjatywa Polskiej Grupy Górniczej i Głównego Instytutu Górnictwa. Do udziału w tym przedsięwzięciu wytypowano 20 pracowników z dozoru wyższego i kierownictwa kopalń należących do PGG. Początek współpracy pomiędzy spółką i instytutem miał miejsce w lipcu 2017 r. w czasie Międzynarodowego Forum Górniczego.
W lutym 2020 r. inicjatywa przyniosła pierwsze efekty. Wtedy miała miejsce pierwsza obrona doktoratu wdrożeniowego. Nowy tytuł naukowy zdobył nadsztygar ds. mierniczo-geologicznych z ruchu Pokój kopalni Ruda Tadeusz Rutkowski. Był to pierwszy tego typu doktorat w Polsce.
Obecnie w projekcie uczestniczy jeszcze kilkanaście, które mają już otwarte przewody doktorskie.
Realizacja studiów doktoranckich ma przede wszystkim dwa podstawowe cele. Pierwszy to podnoszenie kwalifikacji pracowników dozoru wyższego i kierownictwa kopalń, a drugi to wdrożenie proponowanych rozwiązań w spółce. Ponadto wykształceni doktorzy mogą potem sami przekazywać zdobytą wiedzę. Tym samym mogą sie przyczynić do realnego kształcenia dalszych kadr. Proces ten w PGG nazywa się kaskadowaniem wiedzy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.