Średnia miesięczna wartość stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w Katowicach w 2020 r. wyniosła 29 mikrogramów na metr sześcienny - podało we wtorek miasto. To najlepszy wynik w Katowicach w historii pomiarów; w 2019 r. były to średnio 33 mikrogramy, a w 2018 r. - 40 mikrogramów.
W poniedziałek katowickie stacje pomiarowe wykazały przekroczenia tzw. poziomu informowania o zjawisku smogu - na stacji przy ul. Kossutha średniodobowa wartość pyłu PM10 wynosiła 116 mikrogramów na metr sześc., a na stacji przy ul. Plebiscytowej (stacja komunikacyjna przy autostradzie A4) - 140 mikrogramów. Tzw. średniodobowa norma wynosi 50 mikrogramów.
We wtorkowej informacji prasowej miasta nt. działań lokalnego samorządu na rzecz czystego powietrza podano m.in., że w latach 2015-2020, dzięki miejskiemu programowi dotacji dla osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców, udało się dofinansować wymianę 4865 źródeł ciepła, kosztem 42,1 mln zł.
Od października do grudnia ub. roku dzielnice Katowic odwiedzał też "Smogobus", w którym urzędnicy zachęcali mieszkańców do wymiany kotłów węglowych, przy wsparciu finansowym samorządu. Jak podano, podczas 29 kursów "Smogobusa" udzielono 545 porad związanych z wymianą starych kotłów i przyjęto 160 wniosków na takie wymiany.
Biuro prasowe katowickiego magistratu oceniło, że działania miasta na rzecz czystego powietrza przynoszą efekty: z roku na rok jakość powietrza poprawia się. Odwołało się przy tym do danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zgodnie z którymi dwa kolejne ostatnie lata były pod względem jakości powietrza w Katowicach najlepsze w historii pomiarów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.