Wtorkowa, 22 grudnia, sesja na Wall Street zakończyła się spadkami części głównych indeksów, a S&P 500 traci już trzeci dzień z rzędu. Nastrojów nie poprawiło nawet uzgodnienie w Komgresie pakietu wsparcia dla amerykańskiej gospodarki, na co rynki czekały od kilku miesięcy.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,67 proc. i wyniósł 30.015,51 pkt.
S&P 500 zniżkował 0,21 proc. i wyniósł 3.687,26 pkt.
Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,51 proc., do 12.807,92 pkt. Wzrost tego indeksu to zasługa przede wszystkim akcji Apple, które podrożały prawie 3 proc.
Inwestorów ucieszyła informacja, że koncern informatyczny Apple pracuje nad elektrycznym autonomicznym samochodem. Plotki na ten temat pojawiały się już od kilku lat, ale agencja Reuters twierdzi, że do realizacji projektu dojdzie w ciągu 5 lat.
Amerykański Kongres przegłosował pakiet gospodarczy na czas epidemii koronawirusa, który powiązano z ustawą budżetową. Pakiet ustaw wart jest łącznie około 2,3 bln USD, z czego około 900 mld USD to wsparcie dla gospodarki. Pakiet był negocjowany od lipca.
W pakiecie przewidziano drugą turę bezpośrednich transferów pieniężnych dla Amerykanów, tym razem w wysokości 600 USD. Zdecydowano również o zwiększeniu o 300 dolarów tygodniowej kwoty zasiłku dla osób bezrobotnych. To dodatkowe wsparcie przysługiwać będzie na okres 11 tygodni.
Przyjęcie ustawy budżetowej oddaliło widmo shutdownu, czyli częściowego zamknięcia rządowych instytucji i zapewnia finansowanie rządu do końca września 2021 roku.
- Nowa odmiana koronawirusa to tylko przeszkoda na drodze, która prowadzi do znacznie silniejszego ożywienia w drugiej połowie przyszłego roku. Rynki są dziś o wiele spokojniejsze ze względu na przekonanie, że istnieje duży potencjał stłumionego popytu i widzą powrót do znacznie silniejszych poziomów aktywności w drugiej połowie przyszłego roku - powiedział Hugh Gimber, strateg globalnego rynku w J.P. Morgan Asset Management.
Notowania Moderny rosły 0,5 proc. Pielęgniarka z Connecticut jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która w poniedziałek została zaszczepiona przeciw koronawirusowi preparatem Moderny, zatwierdzonym przez rząd trzy dni temu. Podanie szczepionki odbyło się przed kamerami telewizyjnymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.