Dokładnie za tydzień powinniśmy poznać zwycięzców tegorocznej edycji konkursu „Pracuję bezpiecznie” w Polskiej Grupie Górniczej.
O główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł i tytuł mistrza bhp rywalizować będzie 10 pracowników, którzy zostali wyłonieni w czasie półfinałów, które w tym roku odbyły się w innej formule niż dotychczas. Z racji epidemii wyznaczono pięć lokalizacji, w których ponad 50 półfinalistów rozwiązywało test składający się z 30 pytań. Najlepszy okazał się Adam Oboński z kopalni Wujek.
Warto uważać na szkoleniach i kursach
– W górnictwie pracuję już dziewięć lat. W kopalni Wujek jestem zatrudniony w oddziale mechanicznym. To już mój trzeci półfinał w konkursie „Pracuję bezpiecznie”, a po raz drugi dostałem się do finału. Poprzednio było to w 2018 r. i zgodnie z regulaminem konkursu musiałem mieć roczną przerwę. Teraz ponownie spróbowałem swoich sił – wyjaśnia Adam Oboński w rozmowie z „Górniczą”.
35-letni górnik zdradził także, jak szykował się do półfinałowej rozgrywki.
– Samo rozwiązywanie testów jest najlepszą formą przygotowania. Ponadto bardzo dużo można wynieść ze szkoleń bhp i kursów, które są obowiązkowe w pracy. Wystarczy, że człowiek będzie na nich uważać i będzie skoncentrowany. Przyznam, że przed samym półfinałem zajrzałem także do rozporządzeń – mówi 35-latek. Dodaje, że w konkursie poza wiedzą przydaje się także szczęście.
– Akurat w półfinałach było kilka pytań, które były związane z moją codzienną pracą w oddziale mechanicznym. W sumie test oddałem po 26 minutach – opowiada pracownik katowickiego Wujka, który zdradza także, jak będzie się przygotowywać do finału zaplanowanego na 19 listopada.
– Na pewno zaglądnę do rozporządzeń i obowiązkowo do Portalu Pracownika i Platformy Gwarek Online. Tam jest mnóstwo przydatnych wiadomości. Są one zebrane w jednym miejscu i nie trzeba tracić czasu na szukanie. Ktoś, kto to wszystko opracował, wykonał kawał świetnej roboty – mówi 35-letni górnik, który dodaje, że sam udział w konkursie i rozwiązywanie testów bardzo wciąga. Poza tym istotny jest ten element rywalizacji z kolegami. Przyznaje, że to też bardzo motywuje.
Test to nie wyścig
Poza Adamem Obońskim do finału „Pracuję bezpiecznie” zakwalifikowali się: Krzysztof Bernat (ruch Marcel kopalni ROW), Adam Balon (ruch Piast kopalni Piast-Ziemowit), Bartłomiej Smozik (ruch Jankowice kopalni ROW), Jarosław Frydrych (ruch Chwałowice kopalni ROW), Paweł Pradela (Murcki-Staszic), Mateusz Dyduch (Mysłowice-Wesoła), Andrzej Siwczyk (ruch Rydułtowy kopalni ROW), Damian Stokłosa (ruch Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit) oraz Rafał Kubicki (ruch Bielszowice kopalni Ruda).
Półfinały odbyły się w lokalizacjach przygotowanych przez kopalnie: ROW, Ruda, Wujek, Piast-Ziemowit oraz Bolesław Śmiały. Wszystkie miejsca były przygotowane zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W każdym z nich rozwiązywanie konkursowego testu rozpoczęło się o godz. 10.00. W razie równej liczby punktów decydował czas rozwiązywania testu, który był skrupulatnie pilnowany przez jury. Z arkuszem składającym się z 30 pytań zmierzyło się 52 pracowników.
– Na tym etapie konkursu pytania są najtrudniejsze, bo zależy nam, aby wyłonić tych najlepszych. Na rozwiązanie testu jest 45 minut, ale co roku zdarzają się prace oddawane już po kilku minutach. W tym roku pierwsza wpłynęła do jury już po kwadransie. To jednak nie zawsze się opłaca. Wśród tegorocznych finalistów jest tylko jedna osoba, która oddała arkusz po kilkunastu minutach. Średnio czas finalistów wahał się od 25 do 30 minut. Walka była zacięta, bo różnica punktowa między pierwszym i dziesiątym miejscem wyniosła zaledwie 5 punktów – podsumował Grzegorz Ochman, dyrektor Biura BHP i Szkoleń PGG, które odpowiada za organizację i przebieg konkursu.
Z powodu epidemii finał „Pracuję bezpiecznie” – zaplanowany na 19 listopada – odbędzie się bez udziału publiczności. Będzie jednak transmitowany on-line.
Przypomnijmy, że w tym roku w pierwszym etapie konkursu pracownicy PGG rozwiązali 215 tys. testów, co przekłada się na 6,5 mln wyświetlonych pytań.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.