Badania geologiczne wykazały obecność w złożu rud miedzi w Zagłębiu Miedziowym aż 140 minerałów kruszcowych. Wśród nich znajduje się kilkanaście, którym dotychczas nie nadano nazwy – podał w swej informacji KGHM.
Minerały kruszcowe (kruszce) to grupa minerałów będących zwykle związkami, a więc siarczkami, arsenkami, tlenkami lub siarkosolami, metali ciężkich, na ogół są nieprzezroczyste, mają połysk metaliczny i są głównymi składnikami większości rud.
Złoża rud miedzi eksploatowane przez KGHM w Polsce zalegają monoklinalnie na głębokości od kilkuset do 1500 m. Minerały miedzi występują w trzech głównych odmianach litologicznych skał. Są to: piaskowcowe, łupkowe i węglanowe. W złożu eksploatowanym przez KGHM dotychczas stwierdzono obecność ponad 140 minerałów z tej grupy. Powszechnie spotyka się kruszce ołowiu (galena), cynku (sfaleryt), żelaza (piryt) i wielu innych metali. Wśród nich najbardziej pospolite są kruszce miedzi: chalkozyn, digenit, kowelin, a także chalkopiryt i bornit.
KGHM sprzedaje za granicę 80 proc. produkcji, a więc miedź, srebro i inne metale. Reszta trafia na rynek krajowy do rodzimego przemysłu. Warto wiedzieć, że KGHM dostarcza pierwiastki chemiczne i metale niezbędne dla rozwoju polskiej gospodarki, dlatego koncern został wpisany na listę spółek strategicznych. Miedź i srebro są surowcami niezbędnymi dla rozwoju globalnej gospodarki. W czasie swojej ponad 60-letniej działalności, KGHM wydobył ponad miliard t urobku i wyprodukował 20 mln t miedzi. Obecne zasoby pozwalają na dalszą pracę przez około 40-50 lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.