Ropa naftowa, gaz ziemny i siarka płynna z ekspedytu PGNiG w Barnówku po kilkutygodniowej przerwie będą mogły ponownie być niedługo wysyłane koleją. Gotowa jest już konstrukcja żelbetowego wiaduktu w ciągu linii kolejowej nr 430 Barnówko - Kostrzyn nad drogą wojewódzką nr 129.
Inwestorem są PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Nowy wiadukt w kilometrze 235,154 linii kolejowej nr 430 zbudowano w miejscu dziewiętnastowiecznej konstrukcji o murowanych przyczółkach i stalowym przęśle. Projektantami obecnego wiaduktu są Roman Höffner oraz Dariusz Śmietanka. Wiadukt góruje nad drogą wojewódzką nr 129 Dąbroszyn - Barnówko. Na czas rozbiórki poprzedniego i budowy obecnego wiaduktu przejazd tą trasą został zamknięty. Nie miało to większego znaczenia dla kierowców, gdyż ta wąska droga zaliczana jest do piątej kategorii ważności w siedmiostopniowej klasyfikacji dróg.
Wymieniona została także podsypka, podkłady i tory kolejowe na kilkudziesięciometrowym odcinku w rejonie wiaduktu. Obecnie należy jeszcze wykonać prace porządkowe pod wiaduktem, by przywrócić przejezdność drogi wojewódzkiej. Korzystają z niej rolnicy dojeżdżający do okolicznych pól.
Ślepo zakończona linia kolejowa Kostrzyn - Barnówko od ponad dwudziestu lat służy wyłącznie ruchowi towarowemu. Wykorzystywana jest do przewozu ropy naftowej, gazu ziemnego i płynnej siarki z ekspedytu PGNiG w Barnówku, położonego na północ od Dębna w województwie zachodniopomorskim. Dalsza część trasy na północ od Barnówka w kierunku Myśliborza została rozebrana.
Trasą Barnówko - Kostrzyn miesięcznie przejeżdża około siedemdziesięciu pociągów towarowych. Wprowadzona pod koniec sierpnia przerwa w ruchu zbiegła się z pracami modernizacyjnymi w ekspedycie w Barnówku.
Oprócz budowy nowego wiaduktu koło wsi Dąbroszyn, inwestycja obejmuje także wzniesienie podobnej konstrukcji w pobliżu wsi Cychry. W niedalekiej przeszłości na tej samej trasie wymieniono też nawierzchnię przejazdu drogowo-kolejowego w Kostrzynie nad Odrą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.