Regiony, w których węgiel nadal jest podstawą energetyczną, potrzebują wsparcia ze strony UE w trakcie procesu transformacji; tak jest np. w Polsce - powiedział we wtorek, 13 października, w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.
Przedstawiając podczas debaty w Europejskim Komitecie Regionów priorytety Europejskiego Zielonego Ładu, Timmermans skupił się na trzech kwestiach: fali renowacji, ekologicznym transporcie oraz gospodarce opartej na wodorze. Innym elementem planu, na który zwrócił uwagę, jest zazielenianie europejskich miast, co jest jego zdaniem konieczne, gdyż co roku 400 tys. ludzi w Europie umiera ze względu na złą jakość powietrza.
- W szczególności w tych krajach i regionach, gdzie w dalszym ciągu węgiel jest podstawą energetyczną, potrzebne jest dokonanie transformacji. Te regiony nie zrobią tego same, potrzebują wsparcia w trakcie procesu transformacji ze strony UE, tak jest np. w Polsce, tak jest w innych regionach w Czechach, Rumunii, w Bułgarii i w Niemczech - zaznaczył.
Według Timmermansa, jeżeli dekarbonizuje się transport publiczny, lepiej zarządza mobilnością i buduje więcej ścieżek rowerowych, to właśnie zazielenienia się miasta, a jednocześnie wpływa na poprawę jakości życia ich mieszkańców.
Za 40 proc. emisji CO2 w UE odpowiedzialne są budynki, dlatego Komisja Europejska zaproponowała inicjatywę poprawy charakterystyki energetycznej budynków, nazwaną falą renowacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeśli to wsparcie unijne wg pana Timmermansa polegało będzie na otwieraniu kolejnych zachodnich centrów handlowych to za taką pomoc dziękujemy.
Likwidacja 1% światowego wydobycia węgla (wydobycie w Polsce), nie polepszy jakości powietrza i nie zmieni Świata na zielony. Tymbardziej, że poza UE zwiększa się wydobycie tego surowca, a kraje te wzmacniają swoją siłę i stają się bardziej niezależni.