Polska dąży do przekształcenia swojego miksu energetycznego zgodnie z wytycznymi Europejskiego Zielonego Ładu. W ciągu najbliższych dwóch dekad znacznie ma wzrosnąć rolna odnawialnych źródeł energii i zwiększona zostanie synergia sektorów elektroenergetyki, ciepłownictwa i transportu – zapewnia resort klimatu.
- Wykorzystanie energii odnawialnej stało się głównym filarem działań Unii Europejskiej na rzecz neutralności klimatycznej. Polska chce dołączyć do tego megatrendu. Musimy mieć jednak na uwadze dotychczasową strukturę krajowego systemu energetycznego i udział w niej poszczególnych surowców, głównie węgla. . Polska opowiada się za sprawiedliwą transformacją, która uwzględnia specyfikę naszej gospodarki i potrzeby regionów węglowych. Zielone zmiany nie mogą nikogo pozostawić w tyle – powiedział szef resortu klimatu Michał Kurtyka podczas wideokonferencji Energia odnawialna w Polsce - szanse i wyzwania na przyszłość.
Została ona zorganizowana przez EUFORES (Europejskie Forum Energii Odnawialnej) oraz Renewables Networking Platform we współpracy z Sejmem RP.
Minister podkreślał, że w zaprezentowanym niedawno projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku, kluczową rolę odgrywa energetyka odnawialna, ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej.
- Planujemy, że do 2030 r. jedna trzecia energii elektrycznej będzie produkowana ze źródeł odnawialnych. Naszym celem jest osiągnięcie do 2030 r. 5,9 GW z morskiej energii wiatrowej, 5-7 GW z energii fotowoltaicznej i 8-10 GW z lądowej energii wiatrowej – dodał minister Kurtyka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.