Polska realizuje obecnie wiele projektów gazowych, które zapewnią niezależność energetyczną - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników rozpoczętej w poniedziałek, 28 września, konferencji Gazterm.
List prezydenta RP odczytał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Rozpoczęta w poniedziałek gazowa konferencja odbywa się w nadmorskich Międzyzdrojach.
"Realizujemy obecnie szereg projektów gazowych, które zapewnią nam niezależność energetyczną i pozwolą stworzyć w Polsce hub gazowy dla całej Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślał Duda.
Prezydent wspomniał o gazociągu Baltic Pipe, który - jak mówił - zapewni dostęp do gazu z Norwegii dla Polski. "Rozwijamy korytarz północ-południe, który docelowo połączy Świnoujście z rynkami południa Europy. Trwają zaawansowane prace nad realizacją połączenia gazowego GIPL, łączącego rynki gazowe Polski i państw bałtyckich oraz Finlandii. W niedalekiej przyszłości połączenie gazociągów GIPL i Balticconnector umożliwi stworzenie łańcuch gazowego wokół Bałtyku, którego Polska będzie ważnym ogniwem" - dodał.
"Są to dziś priorytety polskiej energetyki potwierdzające nasze odpowiedzialne podejście do kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz stałą gotowość do podejmowania wysiłku modernizacyjnego" - kontynuował prezydent. "Z tym większą satysfakcją odbieram fakt, że taka postawa zyskała uznanie partnerów transatlantyckich. Już teraz jesteśmy jednym z ważniejszych odbiorców amerykańskiego gazu LNG w Europie" - dodał na zakończenie prezydent.
- Dobrze jest wyobrazić sobie Trójmorze jako element geograficzny - powiedział z kolei pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. - Mamy na północy Polskę, kraje bałtyckie Litwę, Łotwę i Estonię, mamy możliwość sprowadzenia gazu do tego północnego regionu Trójmorza, zarówno przez gazociągi, które będą nas łączyły z nowymi źródłami, tj. Baltic Pipe (...) i terminale, gazoporty, które pozwalają przyjmować skroplony gaz w Świnoujściu i Kłajpedzie na Litwie - dodał.
Jak kontynuował, "jeżeli do tego dodamy inerkonektory, które w tej chwili są budowane, a dwa najważniejsze, tj. pomiędzy Polską a Słowacją i Polską a Litwą, to w zasadzie można powiedzieć, że od strony północnej ta strategia integracji jest realizowana".
Jak mówił, Trójmorze jest regionem rozległym. - Mamy też Bałkany, które też zmierzają do tego, by regionalnie zróżnicować możliwości dostaw gazu. Gaz skroplony, który wchodzi na Bałkany i w większej ilości będzie wchodził przez Grecję, ale to także gazociąg Tanap, który od południa będzie w stanie zaopatrywać odbiorców w regionie Trójmorza. Kluczowe jest także to, co dzieje się w Chorwacji dlatego, że terminal na wyspie Krk, który w tej chwili jest realizowany (...), będzie umożliwiał wprowadzenie gazu do naszego trójmorskiego regionu także od strony Adriatyku - powiedział Naimski.
- W pewnym sensie kluczowym punktem Trójmorza stają się Węgry dlatego, że to my w Polsce, poprzez system gazociągów przesyłowych na Słowację, będziemy niedługo mieli połączenie z Węgrami, a Węgrzy będą mieli połączenie zarówno z Rumunią, jak i z Adriatykiem - podkreślał. - Jeżeli uda nam się zrealizować te wszystkie projekty - a większość z nich jest w tej chwili na etapie realizacji - to będziemy mogli mówić, że twarda infrastruktura jest na miejscu - dodał.
- Jeśli uzyskamy dywersyfikację źródeł i kierunków dostaw, to wtedy będziemy mogli mówić o liberalizacji dostaw - powiedział na zakończenie swojego wystąpienia Naimski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jaka jest niezależność energetyczna od gazu który kupujemy zza granicy? Idiots, idiots everywhere ;)
W te zapowiedzi gazowego bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o gaza zza oceanu to jakoś trudno uwierzyć
Mamy w Polsce węgiel to chyba mogło by nas czynić niezależnym energetycznie?!