Wszystkie ogólnodostępne punkty ładowania samochodów elektrycznych - zarówno istniejące, jak i planowane - zebrała na jednej interaktywnej mapie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Przodują Katowice; już wiosną br. było tam 115 punktów ładowania.
O uruchomieniu mapy poinformował Witold Trólka z biura prasowego GZM. Na mapie można znaleźć stacje ładowania na obszarze Metropolii, które już działają lub są właśnie uruchamiane, a także te, których budowę rozpoczęto bądź zaplanowano.
Dla każdej stacji ładowania zebrano szczegółowe informacje, kto jest jej operatorem, jakie są metody płatności albo jakimi złączami i napięciem dysponują konkretne ładowarki. Dane pochodzą z informacji przekazanych przez gminy GZM oraz Urząd Dozoru Technicznego. Mapa ma być stale aktualizowana.
- Wzrost udziału pojazdów elektrycznych w transporcie indywidualnym może znacząco przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Bogata i mądrze rozplanowana infrastruktura to także szansa na większe zainteresowanie mieszkańców pojazdami elektrycznymi - ocenił, cytowany przez Trólkę, wiceprzewodniczący zarządu GZM Grzegorz Podlewski.
- Stacje ładowania mogą też odegrać ważną rolę w działalności firm rozwijających floty pojazdów elektrycznych, korporacji taksówkowych czy samorządów. Dla wszystkich tych odbiorców opracowana przez nas mapa będzie praktycznym i przydatnym narzędziem - uznał Podlewski.
Metropolia przypomina, że pierwszym miastem w Polsce, które wypełniło zapisy ustawy o elektromobilności dotyczące liczby ładowarek przypadających na liczbę mieszkańców, były Katowice. Wiosną br. znajdowało się tam już 115 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. Plany budowy takiej infrastruktury opracowały też inne miasta GZM.
Aby dostać się do mapy, należy wejść na portal InfoGZM http://infogzm.metropoliagzm.pl/ i wybrać zakładki: "publikacje" oraz "pozostałe".
Mapa stacji ładowania pojazdów elektrycznych to kolejna funkcjonalność portalu InfoGZM, opracowanego przez departament strategii i polityki przestrzennej urzędu metropolitalnego. Gromadzi on dane dot. demografii, finansów, infrastruktury, środowiska czy gospodarki na obszarze miast i gmin GZM. Na portalu znajdują się raporty, prezentacje i opracowania, również prezentujące Metropolię na tle reszty kraju.
Od pewnego czasu portal InfoGZM prezentuje m.in. najważniejsze informacje dotyczące pandemii COVID-19. Portal jest aktualizowany, rozszerzany o nowe treści, ostatnio m.in. o dane dotyczące rynku pracy w Metropolii, także w kontekście epidemii, czy prognozy demograficzne. Portal jest elementem Metropolitalnego Obserwatorium Społeczno-Ekonomicznego.
Celem Obserwatorium jest monitorowanie zmian i procesów zachodzących w Metropolii oraz gromadzenie danych, mogących wspierać proces programowania rozwoju społeczno-gospodarczego GZM. Dane te mają też służyć merytorycznemu wsparciu pracy poszczególnych departamentów urzędu metropolitalnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.