Pandemia koronawirusa zatrzymała cały świat na kilka miesięcy i mocno zmieniła nasze życie. Zaczęliśmy bardziej dbać o siebie, uważać na to, w jakich warunkach przebywamy, dezynfekować wszystko, co się da i unikać tłumów i miejsc, gdzie można się zakazić. Większość biznesów działa teraz online, a urzędnicy zaczęli być dostępni na kliknięcie myszki o dowolnym czasie. Załatwianie spraw urzędowych zyskało zupełnie nową, komputerową twarz.
Legalizacja dokumentów
Autentyczność dokumentów zagranicznych powinna zostać poświadczona przez apostille lub legalizację konsularną. W przypadku pierwszego poświadczenia nie są potrzebne żadne inne dokumenty. Jeśli chodzi o legalizację konsularną - musi być ona dodatkowo poświadczona przez urząd konsularny akredytowany na terenie Polski. Legalizacja dokumentów nie jest procesem mocno skomplikowanym. Problematyczne jest jedynie fakt, że większość ambasad ma swoją siedzibę w stolicy - i tu męcząca jest cała droga z Wrocławia, Krakowa czy Lublina. Do kosztu biletu i straconego dnia urlopowego, należy doliczyć też stanie w kolejce. Ryzyko COVID-19 jest w takich miejscach bardzo wysokie, żeby go uniknąć, kolejki ciągną się często na zewnątrz budynku, a jeśli pada deszcz - szanse na przeziębienie są też wysokie. Tego wszystkiego można uniknąć, jeśli legalizacja dokumentów zostanie zlecona firmie zewnętrznej.
Załatwianie wizy do Rosji i innych krajów
Podobnie sytuacja wygląda z załatwianiem wizy do Rosji i innych krajów. Każdy z krajów ma zupełnie inne zasady wizowe, formularze i wymiary fotografii do dokumentu. Z kompletem dokumentów należy stawić się do ambasady. Przykładowo: wiza do Rosji jest wydawana w kilku większych miastach, gdzie są rosyjskie konsulaty. Tutaj podobnie, zamiast jechać wcześnie rano i odstać swoje w kolejce - warto zrobić to przez Internet, poprzez stronę internetową, jak WizaSerwis.
Odpis KRS
Krajowy Rejestr Sądowy, czyli KRS, zawiera informacje przydatne przede wszystkim przedsiębiorcom. Taki dokument pozwala uniknąć współpracy z nieuczciwymi osobami. Odpis KRS zawiera wykaz przedsiębiorców wpisanych do KRS, informacje o instytucjach i stowarzyszeniach, które miały problemy oraz dane z rejestru dłużników niewypłacalnych. Uzyskanie tego dokumentu wiążę się również z wizytą w urzędzie lub sądzie albo z pobraniem dokumentu z Internetu. Wielu przedsiębiorców korzysta z usług zewnętrznych, dzięki którym mogą oszczędzić swój cenny czas.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.