Do późnej jesieni mogą potrwać prace, prowadzone przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA na odwiercie Dargosław-2K. Ich efektem ma być pozyskanie informacji na temat eksploatowanego od dwóch lat złoża Dargosław.
Złoże to odkryto w 2016 r. w pobliżu wsi Uniestowo i Dargosław w gminie Brojce. Miejsce to znajduje się w województwie zachodniopomorskim, niedaleko Trzebiatowa, pomiędzy linią kolejową Goleniów - Kołobrzeg, a drogą ekspresową S6. Złoże zostało odkryte odwiertem Dargosław-1, a jego zasoby oszacowano na około 850 mln m sześc. gazu ziemnego. W 2018 r. wspomniany odwiert został podłączony do eksploatacji. Pozyskiwany z niego gaz popłynął do instalacji Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Gorzysław.
Obecnie PGNiG SA realizuje na tym złożu kolejny odwiert.
- Otwór rozpoznawczy Dargosław-2K, wykonywany w ramach koncesji łącznej nr 60/2009/Ł na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego na obszarze Trzebiatów, jest położony około 1000 m na południe od otworu Dargosław-1. Głównym celem prowadzonych prac wiertniczych jest dalsze rozpoznanie odkrytego złoża gazu ziemnego Dargosław - informuje Biuro Prasowe PGNiG SA.
Prace na odwiercie Dragosław-2 rozpoczęły się w lipcu 2020 r. i przebiegają zgodnie z założonym planem. Mają one potrwać około czterech miesięcy. Jeżeli zakończą się sukcesem , odwiert zostanie podłączony do istniejącej infrastruktury. Całkowita zaplanowana głębokość odwiertu ma wynieść 3250 m.
Poza rejonem Trzebiatowa, w województwie zachodniopomorskim PGNiG SA prowadzi eksploatację ropy naftowej i gazu ziemnego m.in. w rejonie Kamienia Pomorskiego czy Dębna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.