- Ta nagroda to uznanie za ciężką pracę szczególnie w ostatnim półroczu dla zarządu, wszystkich spółek w Grupie i prawie 25 tys. pracowników - powiedział PAP prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, odnosząc się do przyznanej spółce nagrody Firma Roku Forum Ekonomicznego.
- Myślę, że to jest też uznanie osiągnięć na arenie międzynarodowej - wskazał w środę, 9 września, szef gazowej firmy. Jak mówił, chodzi m.in. o wygrany arbitraż w Sztokholmie z Gazpromem w marcu br.
- Co więcej, w ciągu trzech miesięcy udało się w pełni wdrożyć ten wyrok i w pełni przejść na bieżące rozlicznie z Gazpromem, a sam wyrok przełożyć na język kontraktu Jamalskiego - wskazał. - I co szczególnie ważne, uzyskać w całości nadpłatę za poprzednie lata - dodał.
Według Kwiecińskiego, ważne jest również, że spółce udało się w ostatnim półroczu zapewnić bezpieczeństwo gazowe w Polce. - Naszym mieszkańcom, ale przede wszystkim gospodarce, bo przez cały ten czas gaz do Polski płynął bez najmniejszych zakłóceń z kierunku wschodniego rurociągiem Jamalskim i innymi rurociągami oraz przypływał w sposób zaplanowany na tankowcach - dodał.
Wskazał ponadto, "że mimo zawirowań związanych z pandemią koronawirusa i bardzo niskich cen węglowodorów, a w szczególności gazu, utrzymaliśmy bardzo dobrą pozycję finansową.
Przypomniał, że po pierwszym półroczu 2020 r. Grupa Kapitałowa PGNiG wygenerowała 5,92 mld zł zysku netto. - Był on czterokrotnie wyższy niż przed rokiem - zaznaczył.
Jak mówił, wyniki finansowe PGNiG za II kwartał br. i półrocze były nie tylko rekordowe w skali spółki, ale również też w skali warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. "Przeszliśmy do historii GPW" - dodał.
Szef PGNiG podkreślił, że najważniejszym wyzwaniem na najbliższe miesiące będzie dobre przygotowanie się do połączenia z Orlenem.
- To jest konieczne, żebyśmy w tym obszarze mieli jeden duży, silny, polski multienergetyczny koncern, który nie tylko będzie naszą wizytówką na arenie międzynarodowej, ale będzie w stanie realizować transformację energetyczną w naszej gospodarce - podkreśli. Jak wyjaśnił, chodzi o stworzenie podmiotu, który będzie w stanie realizować potężne inwestycje w najbliższym czasie.
Poza tym - jak dodał Kwieciński - ważne będzie wpisanie się w nową politykę klimatyczną UE i realizacji celu neutralności klimatycznej w 2050 r. - Już rozpoczęliśmy intensywne działania w tym zakresie poprzez rozpoczęcie programów: biometanowy, OZE i wodorowy - wskazał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nic dziwnego gaz od tego dostawcy coraz droższy