W ciągu ostatnich dziesięciu lat górnictwo węgla kamiennego wpłaciło do budżetów gmin 2,45 mld zł. Za tę kwotę wybudować można osiem stadionów przystosowanych do przeprowadzania międzynarodowych spotkań, jak ten budowany w Zabrzu dla tamtejszego "Górnika".
Przepisy nakładają na branżę obowiązek uiszczania aż ośmiu różnych podatków. Wśród obowiązkowych obciążeń znajdują się: opłata eksploatacyjna, część pieniędzy z tytułu gospodarczego korzystania ze środowiska, podatek od nieruchomości, opłata za wieczyste użytkowanie gruntów oraz rekompensata za szkody górnicze powstałe w majątku gmin. Samorządy mają także udział we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych, a wśród, tak zwanych, innych tytułów znajdują się: podatek rolny, opłata skarbowa, opłata za wycinkę drzew czy podatek od środków transportowych.
– Górnictwo od lat nie ma zaległości w opłatach, podatkach i karach uiszczanych wobec gmin. Wszelkie swoje zobowiązania z tego tytułu płaci regularnie – zapewnia Henryk Paszcza, dyrektor katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, zajmującej się monitorowaniem sytuacji w branży.
Niezależnie od powyższych obciążeń, niektóre z samorządów egzekwują nienależny – zdaniem przedstawicieli branży i znacznej części środowisk prawniczych – podatek od podziemnych wyrobisk górniczych. Jak szacował Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, gdyby podatek od wyrobisk został usankcjonowany (proces legislacyjny w tej sprawie trwa), do obecnych obciążeń górnictwa doliczyć trzeba by było kolejnych 500 mln zł. Gminy mają w ręku także inny oręż: mogą zaopiniować – pozytywnie lub nie – wniosek o koncesję na prowadzenie eksploatacji na swoim terenie. Chociaż ich sprzeciw nie jest dla organu koncesyjnego, czyli Ministerstwa Środowiska, wiążący, w praktyce oznacza wstrzymanie decyzji o wydaniu koncesji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Podatki z tytułu eksploatacji , czy od gospodarczego wykorzystania środowiska to rzecz jak najbardziej słuszna . Co dotyczy odszkodowań z tytułu szkód górniczych to kopalnie powinne być jeszcze bardziej zobowiązane do ich naprawy , odszkodowania czy przywrócenia do stanu z przed eksploatacji . Co zaś dotyczy opiniowania konce3sji czy planów ruchu to tylko fikcja urzędnicza bo sprzeciw czy negat nic daje.