Ceny krajowego węgla energetycznego osiągną maksimum w wysokości 350 zł za t w 2025 r., ale potem będą spadać i zrównają się z cenami globalnymi – przewidują analitycy z Instytutu Jagiellońskiego.
O wpływie nośników i transformacji energetycznej na gospodarkę traktuje raport przygotowany przez Instytut Jagielloński pt. „Paliwa i motory wzrostu gospodarczego. Wpływ cen surowców i produkcji energii na Polskę”. Autorzy opracowania przekonują, że odpowiednie inwestycje w energetyce mogą w najbliższej dekadzie zasilić polski ePKB kwotą prawie 300 mld zł, a dobrze zaprojektowane zmiany w miksie energetycznym mają zapewnić krajowej gospodarce stabilny rozwój nawet na 30 lat.
Twórcy raportu analizują rolę, znaczenie oraz możliwe przyszłe ceny wszystkich najistotniejszych obecnie paliw w polskim miksie energetycznym, w tym węgla. Już na wstępie zwracają uwagę, że choć Polska jest marginalnym graczem na globalnym rynku węgla kamiennego energetycznego, to rodzime ceny tego surowca wcale nie podlegają aż tak bardzo tendencjom globalnym. Zamiast tego, głównie kształtują je krajowe koszty wydobycia, które są dużo wyższe niż koszty wydobycia w krajach o znacząco wyższych wolumenach produkcji i eksportu niż Polska. Co gorsza, krajowe koszty wydobycia od lat wykazują tendencję wzrostową, podczas gdy w krajach, które są wiodącymi producentami węgla energetycznego, ten trend jest odwrotny. Przykładowo koszt wydobycia jednej tony w Kolumbii czy Indonezji jest ponad dwukrotnie niższy niż w polskich kopalniach.
Zdaniem autorów raportu głównymi czynnikami kształtującymi popyt, podaż i ceny węgla energetycznego w Polsce będzie coraz bardziej przyspieszająca polityka klimatyczna Unii Europejskiej, zakładająca porzucenie paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych oraz relacje kosztowo-cenowe węgla pozyskiwanego w Polsce do kosztów jego pozyskania w krajach będących jego wiodącymi producentami i eksporterami, a także ceny na rynku światowym. Dodatkowo w ciągu kilku najbliższych lat w istotny sposób na polski rynek węgla będą wpływać: kolejne próby restrukturyzacji krajowego górnictwa węgla kamiennego, prowadzenie wydobycia w coraz trudniejszych warunkach fizycznych oraz sytuacja w elektroenergetyce w zakresie kształtowania się przyszłej struktury wytwarzania energii elektrycznej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dobrze ze raport przygotował UJ a nie GIG..... buhahahaa. Ale tak zupełnie na poważnie... kto będzie pokrywał straty przez najbliższe lata?