Bezpieczeństwo dostaw gazu, synchronizacja systemów energetycznych raz rozwój offshore w regionie Bałtyku to główne tematy rozmowy ministra klimatu Michała Kurtyki z ministrem energii Litwy ygimantasem Vaičiunasem - podał resort klimatu w środę.
"To pierwsze bezpośrednie spotkanie Ministra Klimatu z partnerem zagranicznym od początku pandemii" - czytamy w komunikacie.
Jak podkreślił minister Kurtyka, polsko-litewski gazociąg (GIPL) jest istotnym elementem integracji rynków gazu w krajach bałtyckich z resztą UE.
- Będzie to doskonała podstawa do dalszego zacieśniania współpracy między Polską a Litwą. Gazociąg umożliwi rozszerzanie zakresu współpracy w zakresie handlu gazem, a także wzmocni bezpieczeństwo regionalne i znaczenie naszych rynków na arenie międzynarodowej - powiedział.
- Polska jest w pełni świadoma znaczenia tego projektu dla krajów bałtyckich, w szczególności dla Litwy. Staramy się zbudować gazociąg w możliwie najkrótszym czasie. Obecnie podpisywane są umowy z kolejnymi wykonawcami polskich odcinków - dodał.
Podczas spotkania z ministrem Vaičiunasem, które odbyło się w ramach wizyty w Polsce Premiera Republiki Litewskiej Sauliusa Skvernelisa, minister Kurtyka zaznaczył, że Polska aktywnie współpracuje z partnerami z krajów bałtyckich, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w UE.
- Nasza gotowość do przeprowadzenia synchronizacji z partnerami bałtyckimi jest dowodem solidarności regionalnej - zauważył.
Minister klimatu zwrócił uwagę, że priorytetem jest wdrożenie wszystkich niezbędnych inwestycji, w tym przede wszystkim kabla podmorskiego między Polską a Litwą "Harmony Link", przy finansowaniu w wysokości co najmniej 75 proc. z funduszu "Łącząc Europę" (CEF).
Kurtyka wskazał, że środki zostaną przeznaczone również na kompensatory synchroniczne, rozbudowę infrastruktury przesyłowej w Polsce i na Litwie, a także systemy informatyczne, które pozwolą na połączenie państw bałtyckich z systemem Europy kontynentalnej. Wspólny wniosek polskich i bałtyckich operatorów systemów przesyłowych o dofinansowanie projektu został złożony do Komisji Europejskiej 26 maja 2020 r.
Minister poinformował, że do 2040 r. morskie inwestycje wiatrowe w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej mogą wynosić 8-10 GW. Zgodnie z przewidywaniami pierwsza morska farma wiatrowa powinna zacząć działać od 2025 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie ma żadnej pandemi jest plandemia kiedy te barany to zrozumieją ? Umieralność 0.6% a za nazwę zapłacił Bill Gates. Testy są lipna co nawet potwierdza ich twórca i nie są do korony. A zafascynowanie skończona skorumpowana zadłużona UE ministra budzi wielkie zdziwienie . ...