W datowanym na 2 lipca, a opublikowanym w poniedziałek zawiadomieniu, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska poinformował o wydłużeniu terminu postępowania odwoławczego w sprawie odkrywki Ościsłowo - poinformował portal CIRE.pl.
Jak czytamy w zawiadomieniu GDOŚ, postępowanie odwoławcze od decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 10 marca 2017 r., odmawiającej określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia polegającego na: Wydobyciu węgla brunatnego i kopalin towarzyszących z. Odkrywki Ościsłowo, nie mogło być zakończone w ustawowym terminie. Decyzja tej sprawie miała zapaś do 30 czerwca.
GDOŚ wyjaśnia, że przyczyną zwłoki jest konieczność przeprowadzenia uzupełniającego postępowania dowodowego i informuje, ze pismem z dnia 6 marca 2019 r. wezwał spółkę PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin do złożenia wyjaśnień i uzupełnienia materiału dowodowego w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania wezwania. Natomiast PAK KWB Konin, pismem z dnia 26 czerwca 2020 r. wniosła o wydłużenie terminu na uzupełnienie do dnia 31 grudnia 2020 r.
W związku z tym Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyznacza nowy termin załatwienia sprawy na dzień 31 grudnia 2020 r.
W sprawozdaniu finansowym za pierwszy kwartał br. grupa ZE PAK zwracała uwagę ryzyka związane z zapewnieniem dostaw węgla brunatnego do swoich elektrowni. Grupa poinformowała, że czyni starania o przedłużenie posiadanych koncesji na złożach Pątnów IV oraz Drzewce, których okres eksploatacji kończy się odpowiednio 31 sierpnia i 4 grudnia 2020 r.
Grupa przyznała też, że kolejną niewiadomą pozostaje finał starań o uzyskanie koncesji wydobywczej właśnie dla złoża Ościsłowo i ostrzegała, że w przypadku braku możliwości pozyskania węgla z obecnie użytkowanych złóż lub nowej odkrywki Ościsłowo, skróceniu ulegnie okres eksploatacji bloków węglowych w elektrowniach Pątnów i Pątnów II.
Według danych z końca marca 2020 roku kopalnie węgla brunatnego PAK KWB Konin i PAK KWB Adamów prowadziły działalność na odkrywkach Adamów, Drzewce, Jóźwin i Tomisławice. Z odkrywki Adamów ZE PAK planuje pozyskać do 2023 roku 3,48 mln ton. Z odkrywek Drzewce, Jóźwin do 2021 roku odpowiednio 4,11 mln ton i 3,64 mln ton. Natomiast z odkrywki Tomisławice od 2030 roku 25,1 mln ton. Plany odnośnie odkrywki Ościłowo zakładają wydobycie 31,32 ton węgla brunatnego w latach 2024 - 2036.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.