Ostateczny kształt i obszar działania unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) będą efektem trwających obecnie rozmów w tej sprawie z Komisją Europejską - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Podczas poniedziałkowej, 6 lipca, konferencji prasowej w Katowicach minister przypomniała, że podczas majowego spotkania Rady Europejskiej postanowiono o zwiększeniu puli środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - Polska ma otrzymać 8 mld euro zamiast pierwotnie planowanych 2 mld euro, z przeznaczeniem przede wszystkim na łagodzenie skutków transformacji energetycznej.
Zwiększenie przypadającej na Polskę kwoty z tego Funduszu spowodowało konieczność dalszych rozmów z Komisją Europejską na temat zasad wykorzystania tych środków. Chodzi m.in. o związane z tym transfery środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego - zakładano bowiem, że każde państwo członkowskie dołoży do FST od 1,5 do trzykrotności wielkości funduszu.
- Ponieważ zmieniły się kwoty, w tej chwili prowadzimy negocjacje z Komisją nad kwestiami dotyczącymi zwiększenia obszaru odziaływania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (...) i rozmowy na temat jego kształtu - jak on ma wyglądać, na co ma być przeznaczony i na jakich obszarach działać - powiedziała minister Jarosińska-Jedynak.
Przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej powstała grupa robocza ds. FST, w pracach której uczestniczą m.in. przedstawiciele ministerstw: klimatu, aktywów państwowych i środowiska, a także reprezentanci samorządu wojewódzkiego.
- Chodzi o to, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązania i być przygotowanym z poszczególnymi projektami i przedsięwzięciami do realizacji w ramach FST - wyjaśniła szefowa MFiPR, zaznaczając, że powiększenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji może zmienić niektóre priorytety, ale nie zmienia zasadniczego celu tego funduszu.
- Przede wszystkim kierunek ma być taki, który będzie łagodził skutki transformacji - to jest celem, który przyświeca funduszowi i w tym kierunku też chcemy podążać, żeby być w zgodzie z celem Komisji Europejskiej i w zgodzie z tymi założeniami wydatkować te pieniądze, aby później nie było konieczności ich zwrotu - podkreśliła minister.
Szefowa resortu przypomniała, że w maju Komisja Europejska zaproponowała także uruchomienie w nowej perspektywie finansowej UE (2021-27) funduszu odbudowy, dysponującego pulą 750 mld euro - na Polskę przypadnie z tego funduszu ok. 64 mld euro. Również na temat zasad wydatkowania środków z tego funduszu trwają obecnie rozmowy z Komisją Europejską - strona Polska zabiega, by z tej puli można było finansować np. projekty ważne dla małych i średnich miast, tracących swoje funkcje.
Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak spotkała się w poniedziałek z przedsiębiorcami i samorządowcami w Katowicach i Bobrownikach w woj. śląskim. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim tego, jak korzystać z antykryzysowych, finansowanych z funduszy unijnych narzędzi przygotowanych przez ministerstwo.
"W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z poszczególnymi instytucjami opracowaliśmy Funduszowy Pakiet Antywirusowy. To narzędzia uzupełniające rządową tarczę antykryzysową, dzięki którym będzie możliwa poprawa kondycji polskiej gospodarki zmagającej się ze skutkami pandemii. Wiemy, że musimy działać szybko i skutecznie" - przypomniała minister, cytowana w popołudniowym komunikacie swojego resortu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.