Transformacja polskiej energetyki w kierunku alternatywnych źródeł energii może kosztować 400 mld zł - ocenia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem, spółki energetyczne same nie udźwigną takich inwestycji, rząd chce ułatwić im pozyskiwanie finansowania zewnętrznego.
Wicepremier Sasin wskazuje na ogromne wyzwania przed polskim sektorem energetycznym, gdyż polityka klimatyczna UE powoduje, że musi ona szukać innych, alternatywnych źródeł energii.
- Wyzwania wynikają z decyzji, które zapadają poza Polską, w Brukseli, w Komisji Europejskiej i w innych instytucjach, decyzji, które powodują, że musimy się zdobyć na ogromny wysiłek i na ogromne koszty zarówno w wymiarze materialnym, jak i społecznym - powiedział Sasin podczas otwarcia przez PGE farm wiatrowych Starza/Rybice oraz Karnice II w Zachodniopomorskiem.
Dążymy do całkowitego przekształcenia naszego miksu energetycznego - Wicepremier @SasinJacek pic.twitter.com/wly7W6uLJD
- Nasza energetyka oparta była o węgiel, który jest naszym skarbem. Ale dzisiaj węgiel znalazł się na zakazanym indeksie paliw energetycznych. Przed nami kolejne inwestycje, nie tylko w farmy wiatrowe na lądzie, ale przede wszystkim w farmy wiatrowe na morzu, również w fotowoltaikę, energetykę wodną i jądrową - powiedział wicepremier.
Dodał, że miks energetyczny, który przez najbliższe dziesięciolecia będzie budowany, ma doprowadzić do całkowitej zmiany obrazu naszej energetyki.
- Dzisiaj intensywnie przygotowujemy się do tych działań, tworzymy wielkie projekty, tworzymy też rozwiązania organizacyjne i prawne dla spółek energetycznych, które będą dźwigały na sobie główny ciężar realizacji - powiedział Jacek Sasin.
- Pracujemy nad tym, aby umożliwić spółkom energetycznym pozyskanie dobrego i taniego finansowania zewnętrznego, bo jeśli uświadomimy sobie, że to są inwestycje rzędu 400 mld zł przez najbliższe 20 lat, to nie są to pieniądze, które są w zasobach spółek - dodał.
Wskazał, że trwają prace nad tym, by przeorganizować polską energetykę konwencjonalną, żeby wydzielić z niej energetyczne aktywa węglowe i zapewnić im stabilne finansowanie z rynku mocy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.