- Transformacja energetyczna, wsparta ogromnym zastrzykiem pieniędzy z Unii Europejskiej, to trudne wyzwanie, ale i ogromna szansa – powiedział w czwartek, 18 czerwca, w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, który przyjechał do stolicy Górnego Śląska, aby wziąć udział w posiedzeniu Rady Wykonawczej do spraw „Programu dla Śląska”.
Szef rządu zapowiedział, że temat środków na transformację rodzimej energetyki będzie poruszony w piątek na forum Rady Europejskiej.
- Wiadomo że transformacja energetyczna to sprawa fundamentalnie ważna nie tylko dla Śląska, ale też całej Polski. Transformacja energetyczną będzie oczkiem w głowie naszej rady i naszego rządu – zapowiedział premier na briefingu, który odbył się po posiedzeniu Rady Wykonawczej. Przedstawił także to, o czym rozmawiano w czasie spotkania.
- Dzisiaj podczas Rady Wykonawczej ds. „Programu dla Śląska” zostałem poproszony o przewodzenie radzie przez co najmniej następnych 12 miesięcy, żeby program nabrał tempa i żebyśmy mogli realizować innowacyjne projekty (…) Dzisiaj była ciekawa dyskusja o ważnych projektach. Rozmawialiśmy też o dużych projektach produkcji baterii jonowo-litowych – powiedział szef Rady Ministrów. Dodał, że w ramach Programu dla Śląska będą proponowane nowe rozwiązania inwestycyjne.
- Będziemy przyciągali nowych inwestorów. Musimy przetrzymać gospodarkę przez ten czas epidemii, żeby po jej zakończeniu jak najszybciej wystartować – wyjaśnił.
- Obiecuję bardzo bliską współpracę z ośrodkami akademickimi. Studenci nie mogą tak często, jak dzisiaj wyjeżdżać poza Śląsk. Przecież to też są znakomite uczelnie. Chcemy, żeby tu zostali i tworzyli innowacyjne rozwiązania – przyznał premier. Dodał, że zależy mu na tym, aby Śląsk był jak najlepszym miejscem do pracy.
- Ten Program ma temu służyć. Ma tu być coraz lepsza infrastruktura drogowa i kolejowa, nowoczesne dworce i wiele tego typu projektów – wyjaśnił.
W posiedzeniu Rady Wykonawczej poza premierem udział wzięli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz i wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej prof. Barbara Piontek.
Program dla Śląska ma na celu zmianę profilu gospodarczego regionu i stopniowe zastępowanie tradycyjnych sektorów gospodarki nowymi przedsięwzięciami w sektorach bardziej produktywnych, innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie.
Wśród jego celów wymienia się: wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców oraz poprawę jakości środowiska przyrodniczego. Szacunkowa wartość zrealizowanych i planowanych w ramach Programu przedsięwzięć to 62 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Chyba z tyłu to oczko , a z przodu to co kazało przejmować kopalnie spółką energetycznym... Nic tak dobrze się nie naprawia co najpierw samemu się nie zepsuje i to w każdej dziedzinie nie tylko węgiel..
Plan na polskie górnictwo już ma Bruksela z zielonymi od 2004 roku importować ruską smołę , robić sztuczny smog i likwidacja kopalń a następnie sprzedaż prądu Polakom z marżą 1000 procent Rachunki w 2020 roku 80 zł w 2040 wasze wnuki będą płacić Berlinowi 800 euro na miesiąc
By mieli piękne plany bez zamykania kopalń to już by go ujawnili jako część kampanii wyborczej!Mogli by juz te biura wycieczkowe za bramę wywalić!