O tym, że Karol Wojtyła w młodości pracował fizycznie w zakładzie górniczym, przypomnieli biskupi w liście odczytanym w minioną niedzielę, 17 maja. Tego dnia w polskich kościołach odczytany został List Prezydium Konferencji Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.
„Początek kapłańskiej drogi Karola Wojtyły miał miejsce w czasie II wojny światowej” - czytamy w liście. „W tym czasie młody Karol Wojtyła był robotnikiem w kamieniołomach fabryki chemicznej Solvay w podkrakowskich Łagiewnikach.”
O swym młodzieńczym epizodzie pracy w kopalni odkrywkowej Karol Wojtyła wspominał w poemacie zatytułowanym „Kamieniołom”. Pisał w nim m.in. „Dłonie są krajobrazem serca (...). Te same dłonie, które człowiek wówczas dopiero otwiera, gdy nasycone są trudem.”
Kamieniołom w Krakowie, w którym Karol Wojtyła ładował wapienny urobek na wagoniki kopalnianej kolejki, jeszcze za życia Polaka-papieża zakończył wydobycie. Misa wyrobiska została przed laty zalana, a obecnie krakowski magistrat przystąpił do budowy strzeżonego kąpieliska.
Praca Karola Wojtyły w krakowskim kamieniołomie Zakrzówek została przed laty upamiętniona staraniem płetwonurków, użytkujących dawniej bazę nurkową w kamieniołomie. Umieścili oni na jednej ze skał tablicę pamiątkową przypominającą, że rok przed podjęciem studiów teologicznych Karol Wojtyła rozpoczął pracę w kamieniołomie na Zakrzówku. Obecnie nie ustalono jeszcze, w jaki sposób wyeksponowany zostanie wątek pracy przyszłego papieża w kamieniołomie. Jak zapewnia Kamil Popiela z Urzędu Miejskiego w Krajowie, szczegóły co do formy i miejsca upamiętnienia mają zostać ustalone w późniejszym terminie.
Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach. Kamieniołom w Zakrzówku był jego ostatnim zakładem pracy przed podjęciem decyzji o wyborze stanu duchownego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.