98 mln zł kosztowała instalacja ograniczająca emisję zanieczyszczeń do powietrza, która powstała w należącej do KGHM Polska Miedź Elektrociepłowni w Polkowicach na Dolnym Śląsku. Inwestycja zmniejszy emisję pyłów o prawie sto ton rocznie - podano w komunikacie.
W przesłanym w poniedziałek PAP komunikacie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformowano, że dobiega końca ostatni etap budowy instalacji ograniczającej emisję zanieczyszczeń do powietrza, realizowanej w elektrociepłowni w Polkowicach przez lubińską spółkę Energetyka z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA.
- Udzieliliśmy ponad 83 mln zł pożyczki na te nowe, proekologiczne inwestycje. Dla Funduszu bardzo ważne są zadania przyczyniające się do poprawy jakości powietrza, którym oddychają Dolnoślązacy, stąd nasze zaangażowanie - powiedział cytowany w komunikacie prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz.
Jak podkreślono, po realizacji zadania Elektrociepłownia w Polkowicach, zapewniająca ciepło zakładom KGHM, a także mieszkańcom Polkowic, będzie spełniała unijne dyrektywy i przepisy m.in. dotyczące dużych obiektów energetycznego spalania.
- Inwestycje przyniosą wymierny efekt ekologiczny. Dzięki nim zostanie znacznie ograniczona emisja do powietrza szkodliwych substancji, które są efektem spalania węgla. W ciągu roku do powietrza trafi mniej pyłów o około 98 ton - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu Bartłomiej Wiązowski.
"Ulegną zmniejszeniu także emisje dwutlenku siarki o blisko 265 ton i tlenków azotu o około 66 ton. Obecnie przeprowadzono ruch próbny nowego kotła wodnego WR40, który zakończył się wynikiem pozytywnym i przystąpiono do procedury rejestracyjnej urządzenia w Urzędzie Dozoru Technicznego" - czytamy w komunikacie.
Poinformowano, że na ukończeniu jest montaż Instalacji Oczyszczania Spalin (odsiarczanie i odazotowanie) oraz prace izolacyjne. Równolegle przeprowadzane są pierwsze próby funkcjonalne urządzeń tych instalacji oraz prace w zakresie podłączeń i testów instalacji elektrycznych, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Zakończenie prac przewidziane jest przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Realizacja inwestycji wpisuje się w Strategię KGHM Polska Miedź SA na lata 2019-2023 oraz zapewnia bezpieczeństwo energetyczne KGHM, umożliwiając dalszą produkcję ciepła niezbędnego dla funkcjonowania Oddziałów Górniczych i Zakładów Wzbogacania Rud KGHM Polska Miedź SA, a także tysięcy odbiorców komunalnych.
Spółka "Energetyka" to kluczowy dostawca ciepła dla całej Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA. Jest obecna niemal w każdym z elementów łańcucha głównego ciągu technologicznego - od wydobycia rudy po przetwórstwo miedzi. Zespół Elektrociepłowni, do którego należy Elektrociepłownia Polkowice, zapewnia ciepło nie tylko dla obiektów KGHM, ale także dla mieszkańców Lubina i Polkowic.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Aż miło patrzeć jak KGHM stale się rozwija od kiedy rządzi zjednoczona prawica.
Powietrze jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, dobrze że ekologia w Polsce też jest istotna, brawo dla rządu.
Widać,że rząd dba nie tylko o to aby gospodarka się rozwijala, ale również wskazuje aspekt zdrowia Polaków i czystego powietrza.