Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się nowa książka profesora Andrzeja Kowalskiego pt. „Deformacje powierzchni na terenach górniczych kopalń węgla kamiennego” - informuje na swoim Facebooku Instytut.
W monografii zawarto opis deformacji powierzchni spowodowanych eksploatacją pokładów węgla kamiennego prowadzoną przez czynne kopalnie w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, zlikwidowane kopalnie Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego i przez kopalnię Bogdanka w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Opisano także deformacje powierzchni, które powstały w wyniku zakończonej eksploatacji węgla kamiennego prowadzonej w Europie, na przykład w Wielkiej Brytanii i Niemczech i prowadzonej obecnie eksploatacji w Rosji, na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych czy Chinach.
Najwięcej doświadczeń i wyników pomiarów deformacji dotyczy GZW. Wieloletnia i wielokrotna eksploatacja złoża wielopokładowego prowadzona tutaj spowodowała powstanie liniowych nieciągłych deformacji powierzchni (LNDP), które zostały szeroko omówione. Autor podkreśla, że do monitoringu deformacji nadal będą wykorzystywane metody geodezyjne uzupełniane nowymi technologiami i urządzeniami, na przykład skaning laserowy naziemny i lidar, a także interferometria satelitarna, które umożliwiają równoczesny pomiar obniżeń na dużych powierzchniach.
W książce poruszono również problem wykorzystywania metod numerycznych i sztucznej inteligencji do opisu deformacji powierzchni, bowiem z zastosowaniem tych metod wiąże się duże oczekiwania. Przedstawiono przykłady dokumentowania skutków likwidacji kopalń na powierzchni i oceny terenów pogórniczych do zabudowy, co jest niezwykle istotne w kontekście ich dalszego wykorzystania.
Pozycja jest do nabycia na stronie: http://wydawnictwa.gig.eu/
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.