Już 15 maja br. rusza nabór wniosków w zreformowanym programie "Czyste Powietrze", w którym można otrzymać dofinansowanie na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów - poinformował resort klimatu.
Ministerstwo Klimatu poinformowało, że do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu trafił projekt ustawy przewidującej wydawanie przez gminy zaświadczeń potwierdzających prawo do otrzymania podwyższonego poziomu finansowania w programie, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał porozumienie ze Związkiem Banków Polskich. "To bilet wstępu do programu dla zainteresowanych banków. Wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym przygotowujemy cykl e-szkoleń pod nazwą #AkademiaCzystegoPowietrza" - dodał resort.
- Każdy z nas - niezależnie od wieku czy poglądów - oddycha tym samym powietrzem i wszystkim nam zależy na tym, aby było ono czyste. Dyskusja na temat czystego powietrza stała się dyskusją społeczną i cywilizacyjną. To bez wątpienia kwestia, która jednoczy Polaków ponad wszelkimi podziałami, dlatego w resorcie klimatu intensyfikujemy działania na rzecz zwalczania smogu - podkreślił cytowany w komunikacie minister klimatu Michał Kurtyka.
- Wypracowaliśmy uproszczenia w "Czystym Powietrzu", które otwierają Polakom drzwi do łatwiejszego dofinansowania wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Czeka na to jeszcze prawie trzy miliony domów w Polsce. Zaangażowani w ten proces byli m.in. przedstawiciele rządu, samorządów, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, sektor bankowy i alarmy smogowe - wyjaśnił cytowany w komunikacie resortu Pełnomocnik Premiera ds. programu "Czyste Powietrze" i prezes NFOSiGW Piotr Woźny.
- Będziemy przyglądali się temu, jak wnioskodawcy wdrażają się w nowe zasady, które przyspieszą tempo realizacji tego strategicznego dla Polski programu - dodał Woźny.
Resort zaznaczył, że zgodnie z nowymi zapisami w programie "Czyste Powietrze", beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł; jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła - wtedy można dostać do 25 tys. zł; a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.
Wyjaśnił, że będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br., a zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.
MK wskazało, że czas pandemii koronawirusa NFOŚiGW wykorzystał na testowanie - wraz z wojewódzkimi funduszami, bankami i alarmami smogowymi - nowego formularza wniosku do "Czystego Powietrza". Poinformował, że efektem prowadzonych prac i konsultacji było nie tylko wprowadzenie uwag do wzoru wniosku, ale również zmiana programu, przewidująca możliwość łączenia dofinansowania oferowanego przez program z dofinansowaniem z gminnych programów ograniczania niskiej emisji. "W ten sposób Czyste Powietrze staje się wspólnym mianownikiem programów finansujących walkę z niską emisją, a gminy uzyskują możliwość tworzenia własnych programów uzupełniających finansowanie otrzymywane z Czystego Powietrza" - dodało.
Resort poinformował, że w maju, jeszcze przed uruchomieniem naboru do programu na nowych zasadach, na rządowym portalu gov.pl pojawi się dedykowana mu podstrona. W pierwszej fazie wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie - z końcem maja - planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków na gov.pl.
Resort klimatu wyjaśnił, że procedowane są także zmiany legislacyjne, które umożliwią wsparcie mniej zamożnych gospodarstw domowych, a Komisja Wspólna Rządu i Samorządu otrzymała do zaopiniowania projekt ustawy przewidującej wydawanie przez samorządy gminne zaświadczeń potwierdzających prawo gorzej sytuowanych gospodarstw domowych do otrzymania w programie dofinansowania o zwiększonej intensywności. Dodał, że na wprowadzenie tego rozwiązania potrzebna jest jeszcze zgoda Sejmu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.