Nowy rekord najdłuższego okresu produkcji energii elektrycznej bez udziału elektrowni węglowych padł w Wielkiej Brytanii. Poinformował o tym National Grid - krajowy operator sieci energetycznych na wyspach.
Wielka Brytania chce uniezależnić się od węgla, stawiając na rozbudowane systemy energetyczne OZE i energię jądrową. Istniejące elektrownie węglowe powinny zniknąć według założeń z brytyjskiego miksu energetycznego do 2024 roku. Na tym tle wyróżnia się Szkocja, która chce zasilać się prądem z OZE w całości już w tym roku.
W środę po godz. 6 rano National rid poinformował o nowym krajowym rekordzie wytwarzania energii bez udziału węgla. System energetyczny funkcjonował bez elektrowni węglowych nieprzerwanie przez ponad 438 godzin, czyli od północy 9 kwietnia.
Kwiecień 2020 r. jest dodatkowo rekordowym miesiącem odnawialnej energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii. Jej farmy słoneczne wytworzyły o 13.30 20 kwietnia rekordową moc 9,68 GW. Rekordowy w tym roku był również luty, kiedy silne wiatry pozwoliły na osiąganie maksymalnych mocy z farm wiatrowych.
Obecny rekord ma dwa źródła: po pierwsze sprzyjające warunki pogodowe, po druge obniżone w wyniku epidemii zapotrzebowanie na energię. W wyniku ograniczeń wprowadzonych w celu zwalczania epidemii w całym kraju spadł popyt na energię. Dotyczy to szczególnie przemysłu, który częściowo przestał działać. Do tego doszły słoneczne i wietrzne dni, które wpłynęły na poziom produkcji na farmach wiatrowych i słonecznych.
- Rok 2020 ma być rekordowym rokiem dla brytyjskiego systemu elektroenergetycznego i nie mam wątpliwości, że zobaczymy bardziej ekscytujące zmiany, ponieważ rozwój i wydajność odnawialnych źródeł energii w dalszym ciągu zmienia naszą sieć w zadziwiającym tempie - powiedział Fintan Slye, dyrektor ESO, Electricity System Operator - spółki zależnej National Grid, operatora systemu energii elektrycznej.
- W ciągu kilku dni zobaczyliśmy nowy rekord wytwarzania energii słonecznej i najdłuższy okres bezemisyjnej eksploatacji w Wielkiej Brytanii. I to po dwóch najbardziej zielonych miesiącach odnotowanych na początku roku, co podkreśla postęp, jaki poczyniono w kierunku naszego celu, jakim jest możliwość obsługi systemu elektrycznego całkowicie przy zerowych źródłach węgla do 2025 r. - dodał Slye.
ESO nie tylko chwali się rekordami w bezemisyjnej produkcji prądu ale również planuje rozwój, inwestuje w systemy dystrybucji i współpracuje z przemysłem, aby upewnić się, że Wielka Brytania może pozwolić sobie na uruchomienie systemu energetycznego bez udziału węgla, z rosnącym udziałem OZE. Nie bez znaczenia jest też wprowadzanie inteligentnych systemów wykorzystania energii w produkcji. Zdekarbonizowany system energetyczny musi być elastyczny i odporny na nowe wyzwania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.