Pod koniec minionego tygodnia Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała komunikat giełdowy z wynikami produkcyjnymi w pierwszym kwartale. To jedna z niewielu pozytywnych informacji w ostatnim czasie, który zdominowały hiobowe wieści dotyczące bardzo złej sytuacji nie tylko górnictwa, ale również całej gospodarki w związku z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa.
Kopalnie spółki wydobyły więcej węgla, zauważalny jest zwłaszcza skokowy wzrost produkcji węgla koksowego. W pierwszym kwartale 2020 r. zakłady JSW wyprodukowały łącznie 4,07 mln t węgla – produkcja była większa o ok. 17 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. oraz o ok. 4,4 proc. wyższa niż w poprzednim czwartym kwartale 2019 r.
Na uwagę zasługuje duży wzrost produkcji węgla koksowego. W pierwszych trzech miesiącach br. produkcja węgla koksowego wyniosła ok. 3,18 mln t i była wyższa w porównaniu do czwartego kwartału 2019 r. o ok. 22,5 proc., a w stosunku do pierwszego kwartału 2019 r. wyższa o ok. 32,6 proc. Produkcja węgla do celów energetycznych wyniosła ok. 0,89 mln t i była niższa w porównaniu do czwartego kwartału 2019 r. o ok. 31,6 proc., a w stosunku do pierwszego kwartału 2019 r. niższa o ok. 17,5 proc.
Sprzedaż węgla ogółem wyniosła ok. 3,33 mln t i była niższa w porównaniu do czwartego kwartału 2019 r. o ok. 10 proc., a w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 r. niższa o ok. 6,9 proc. Jeśli chodzi o produkcję koksu, to w pierwszym kwartale br. wyniosła 0,83 mln t i była wyższa w porównaniu do czwartego kwartału 2019 r. o ok. 21 proc., a w stosunku do pierwszego kwartału 2019 r. nie uległa zmianie. Natomiast sprzedaż koksu wyniosła 1,04 mln t (wzrost o 81 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz wzrost o ok. 23,3 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2019 r.).
Wzrost wydobycia oraz zwiększenie udziału w produkcji węgla koksowego to jeden z kluczowych filarów długoterminowej strategii rozwoju JSW. Ostatnia aktualizacja strategii spółki miała miejsce w lutym br. Wśród kluczowych zapisów jest wzrost wydobycia węgla do 18 mln t w 2030 r. oraz zwiększenie udziału produkcji i sprzedaży węgla koksowego o stabilnych i pożądanych parametrach jakościowych powyżej 85 proc. od 2021 r. Biorąc pod uwagę wyniki za pierwszy kwartał br., udział węgla koksowego przekroczył 78 proc.
W ostatnich miesiącach spółka sukcesywnie starała się zwiększać liczbę ścian, a co ważne – uruchamiać nowe ściany z węglem koksowym. Na przełomie lipca i sierpnia minionego roku w kopalniach JSW uruchomione zostały cztery ściany, których zasoby sięgają 2,6 mln t węgla koksowego. Tym samym na początku tego roku w kopalniach JSW pracowało łącznie 27 ścian.
Dobrego wyniku z początku roku kopalnie nie zdołają jednak utrzymać, bo w pierwszym kwartale na produkcję nie miał jeszcze wpływu kryzys związany z pandemią koronawirusa. Spowodowana tym zmiana systemu organizacji pracy w połączeniu z dużym poziomem absencji odbiła się na spadku poziomu produkcji o ok. 40 proc. Jm
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pandemia pandemia ale nasz kochany rząd jeszcze bardziej zarąbał kopalnie niż poprzedniki a może i tak samo zero pojęcia o górnictwie nasz węgiel opodatkowany jak głupi żeby tylko jak najwięcej kasy wyciągnąć najlepiej sprowadzać bo taniej Może podpisali cichą umowę z Unią ze jak zamkną kopalnie to dostaną kasę a teraz będą wszystko zwalać na pandemie a za chwilę okaże się że zagraniczny rynek kupi kopalnie i będzie hulać aż miło