W tym i w przyszłym roku planowana jest rozbudowa i modernizacja ekspedytu Barnówko, służącego do przeładunku ropy naftowej i siarki płynnej na cysterny kolejowe. Po jej zakończeniu będzie można odprawiać nowe rodzaje cystern o większej pojemności, przez co zwiększone zostaną zdolności przeładunkowe.
Należący do PGNiG ekspedyt Barnówko leży w województwie zachodniopomorskim w gminie Dębno przy przecięciu drogi krajowej nr 23 Myślibórz - Sarbinowo z dawną linią kolejową Kostrzyn - Barnówko - Stargard - Grzmiąca. Z tej ostatniej pozostał ślepo zakończony odcinek z Kostrzyna nad Odrą do Barnówka, wykorzystywany obecnie tylko w ruchu towarowym przez barnówkowski ekspedyt.
Jego budowę zakończono dwadzieścia lat temu. W marcu 2000 r. wysłano z niego pierwszy transport ropy naftowej do rafinerii. Ekspedyt w Barnówku służy do przeładunku surowców wydobywanych w jednostkach produkcyjnych należących do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA w celu ich wysyłki do odbiorców. W początkowym okresie przeładowywano tam mieszaninę gazu propan-butan oraz ropę naftową i płynną siarkę. Obecnie - już tylko siarkę i ropę.
Do ekspedytu doprowadzony jest rurociąg, którym płynie ropa z kopalni w Dębnie. Natomiast z innych kopalń, m.in. takich jak: Zielin, Górzyca czy Lubiszyn, ropa dowożona jest samochodami-cysternami. Natomiast siarkę płynną przywozi się tu transportem samochodowym z kopalń Dębno i Zielin. Po przeładunku surowców z rurociągu i samochodów na cysterny kolejowe, wagony te są ważone, potem przygotowywana jest niezbędna dokumentacja i następnie zgodnie z ustalonym harmonogramem miesięcznych dostaw, transporty wysyłane są do odbiorców. Średnio miesięcznie wysyłanych jest kilkanaście składów pociągów z ropą naftową oraz kilka z siarką płynną. Transporty te kierowane są do rafinerii i zakładów chemicznych.
- W rejonie działalności ekspedytu Barnówko w najbliższych latach planowane jest zagospodarowanie nowo odkrytych złóż. Wydobywana z nich ropa naftowa i siarka, po obróbce na instalacjach kopalnianych, będą ekspediowane z Barnówka - informuje biuro prasowe PGNiG.
Z szacunków PGNiG wynika, że eksploatacja ekspedytu możliwa będzie co najmniej przez kilkanaście lat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.