W nieczynnej z dnia na dzień Kopalni Soli w Wieliczce trudno mówić o masowym bezrobociu. Zarówno przewodnikom, którzy teraz nie oprowadzają wycieczek, jak i górnikom nie brakuje zajęcia.
Po raz ostatni turyści zeszli do podziemi Wieliczki w środę, 11 marca. Nazajutrz zwiedzanie wstrzymano z uwagi na sytuację epidemiologiczną.
- W marcu, po zamknięciu tras dla turystów, prawie cała kadra obsługi ruchu została zaangażowana do różnorodnych prac. Górnicy prowadzili remonty i bieżące roboty na szlakach zwiedzania, a pracownicy bezpośredniej obsługi zwiedzających zostali przekierowani do innych obowiązków m.in. wsparcia obsługi infolinii i rezerwacji, gdyż w tym obszarze było wiele pracy, związanej ze zmianami i odwołaniami rezerwacji. W pierwszych dniach kwietnia pracowało mniej niż 50 proc. kadry Trasy Turystycznej. Osoby niepracujące korzystały z możliwości, jakie daje Kodeks Pracy m.in. zaległych urlopów wypoczynkowych czy zapisów „tarczy antykryzysowej” np. opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 z tytułu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka lub przedszkola - informuje Monika Szczepa, rzecznik prasowy wielickiej kopalni.
Po wstrzymaniu ruchu turystycznego górnicy wykonywali m.in. prace konserwacyjne, remonty i modernizacje. Rozpoczęta została renowacja ekspozycji stajni końskiej w komorze Kazimierza Wielkiego, kontynuowano przebudowę chodnika Drozdowice. W poprzeczni Kaniów na poziomie III kopalni wymieniano elementy obudowy i drzwi. Rozpoczęto też usuwanie narostów solnych oraz nierówności spągu w wyrobiskach trasy. Przedział schodowy szybu Daniłowicza, którym turyści rozpoczynają zwiedzanie schodząc do kopalni, został poddany zabiegom renowacyjnym. Prace miały na celu odświeżenie wyglądu drewnianej obudowy szybu, a także pozbieranie drobnych przedmiotów pozostawionych tam przez turystów.
Zamknięcie kopalni oznaczało także unieruchomienie sklepików znajdujących się na trasie turystycznej. Ale nie tylko ich - zamknięty został także kopalniany sklep prowadzący sprzedaż wysyłkową wyrobów zamówionych poprzez stronę internetową wielickiej kopalni. Dotyczy to zarówno odbiorców z Polski, jak i z zagranicy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.