- W niektórych krajach zamknięto znacznie więcej firm; u nas cierpią te, które nie mogą prowadzić działalność, jak hotelarstwo, gastronomia; dlatego to, że jesteśmy oparci na przemyśle w tak dużym stopniu, jest dla nas pozytywem - ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w wywiadzie dla "DGP".
W wywiadzie "Państwo nie może być bezbronne" w piątkowym, 10 kwietnia, "Dzienniku Gazecie Prawnej" b. minister finansów podkreślił, że obecnie - w czasie pandemii - kluczowe dla menedżera, by podejmować właściwe decyzje są: przyrost nowych przypadków zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa, a nie wskaźniki makroekonomiczne - poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy, inwestycje, eksport.
"Nigdy nie sądziłem, że takie informacje będziemy uznawali za kluczowe dla rzeczywistości gospodarczej" - stwierdził.
"Kolejna sprawa to prognozy. Dawno nie było tak wiele niepewności" - dodał szef Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
"Ciekawe jest również to, jak się zachowują instytucje państwowe, instytucje naukowe, biznesowe. Ich sposób reakcji bardzo różnił się w poszczególnych krajach i nie zależał od poziomu ich rozwoju" - uważa Kwieciński.
"W państwach, po których moglibyśmy oczekiwać najbardziej trafnych decyzji i właściwych reakcji, tamtejsze instytucje nie zawsze potrafiły szybko i sprawnie odpowiedzieć na wyzwania" - zauważył Kwieciński.
Według niego ta pandemia nie będzie przypadkiem jednorazowym - nie potrwa kilka tygodni, miesięcy.
"Wirus zapewne będzie powracać za sprawą globalizacji i związanej z nią swobody przemieszczania się. Gdy ktoś się zakazi, może nie mieć symptomów i nieświadomie zabrać chorobę samolotem do innego kraju i tam swobodnie infekować inne osoby, zanim wirus zostanie wykryty" - ocenił szef PGNiG.
Jego zdaniem dopiero opracowanie skutecznej szczepionki pozwoli zapobiec rozwojowi choroby.
Jak zauważył już trwa relokacja przemysłu z Chin i Azji.
"Zaczyna to również dotyczyć innych produktów, w tym żywnościowych. Światowy handel i przewóz strategicznych towarów samolotami został znacząco ograniczony" - podkreślił Kwieciński w "DGP".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.