Regionalna Platforma Eksportowa powstaje w woj. śląskim w ramach unijnego projektu prowadzonego przez należącą do samorządu Gliwic Górnośląską Agencję Przedsiębiorczości i Rozwoju (GAPR). Będzie to już kolejne narzędzie mające pomagać w ekspansji firm z regionu.
O przedsięwzięciu poinformowała w czwartkowym komunikacie menedżer projektu z GAPR Aleksandra Kawucka. Jak wyjaśniła, jego efekt, czyli Regionalna Platforma Eksportowa, ma być siecią współpracy na rzecz umiędzynarodowienia gospodarki regionu.
Platforma ma zapewniać przedsiębiorcom dostęp do informacji oraz wsparcia w procesie wchodzenia na rynek międzynarodowy, w tym dostęp do zagranicznych instytucji i przedsiębiorców czy usług doradczych. Informacje nt. internacjonalizacji mają znaleźć się w specjalnym serwisie internetowym: Regionalnym Portalu Eksportowym.
- Platforma łączy działania podejmowane przez instytucje otoczenia biznesu, jednostki samorządu terytorialnego, uczelnie, instytuty badawcze oraz inne jednostki organizacyjne. GAPR jest jednych z członków inicjujących; liderem Platformy została Izba Gospodarcza Eksporterów i Importerów w Mysłowicach - wyjaśniła Kawucka.
Przedstawicielka GAPR podała także, że pod kątem zacieśnienia współpracy i internacjonalizacji gospodarczej regionu 3 marca br. spotkali się w Mysłowicach reprezentanci dziewięciu instytucji działających w obszarze wsparcia na rzecz śląskich przedsiębiorców.
Instytucje te, jak wymieniła Kawucka, to - obok lidera Platformy - Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego i kontrolowane przezeń Śląskie Centrum Przedsiębiorczości, GAPR, Politechnika Śląska, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Polska Technika Górnicza oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Śląsk.
Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego oraz kontrolowany przezeń Fundusz Górnośląski od początku tego roku prowadzą warty blisko 25 mln zł program Global Silesia, zakładający promocję inwestycyjną woj. śląskiego i wsparcie firm z regionu na świecie. Jego głównymi celami mają być: promocja inwestycyjna, pozyskanie nowych inwestorów i partnerów, internacjonalizacja i globalny rozwój przedsiębiorstw z województwa oraz zbudowanie globalnej sieci relacji gospodarczych.
W ramach zakładanego na trzy i pół roku programu Global Silesia, z którego skorzystać ma 236 przedsiębiorców założono 56 wydarzeń o charakterze biznesowym w kraju i za granicą. Odbyły się już pierwsze misje gospodarcze, a wkrótce mają ruszyć spotkania "akademii internacjonalizacji" dla śląskich przedsiębiorców - przygotowujące ich do inwestowania za granicą.
W ciągu kilku miesięcy ruszyć ma też pod tym kątem kolejny program Inter Silesia, zakładający m.in. tworzenie biur gospodarczych w wybranych krajach. W 2021 r. w jednym z zaadaptowanych przez Fundusz Górnośląski obiektów ma ponadto zacząć działać Centrum internacjonalizacji przedsiębiorstw z woj. śląskiego - baza dla firm planujących ekspansję zagraniczną.
Regionalna Platforma Eksportowa jest wynikiem prowadzonego przez GAPR projektu "Compete In - Konkurencyjne obszary poprzez internacjonalizację: konkurencyjność MŚP w zglobalizowanych regionach", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Europe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.