Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl, Ministerstwo Aktywów Państwowych - przed wprowadzeniem stanu epidemii, a wcześniej stanu zagrożenia epidemicznego - zobowiązało spółki górnicze do podjęcia działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19.
Spółki zgodnie z zaleceniem wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Adama Gawędy wprowadziły nowe zasady organizacji pracy w kopalniach.
Do takich działań należy zaliczyć m.in.: ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkiego rodzaju odpraw, spotkań i narad; prowadzenie ciągłej akcji informacyjnej w zakresie właściwego sposobu postępowania; pomiar temperatury pracownikom przychodzącym do pracy; utworzenie listy pracowników niezbędnych do zapewnienia minimalnego ruchu zakładu górniczego; sprawowanie szczegółowego nadzoru nad zaopatrzeniem pracowników w środki ochrony osobistej, informowanie pracowników powracających z zagranicy o obowiązku kontaktu ze stacją epidemiologiczno-sanitarną czy wyznaczenie specjalnych miejsc dla osób podejrzanych o zarażenie.
Jednocześnie na wszystkich kopalniach wyznaczono koordynatorów, którzy mają obowiązek informowania biura bhp w centralach o każdym zdarzeniu mogącym mieć wpływ na wzrost zagrożenia.
- Sytuacja związana ze stanem epidemii koronawirusa obliguje zarządy spółek do podejmowania ciągłych działań zapobiegawczych i czasami trudnych decyzji – powiedział wiceminister Adam Gawęda.
Spółki górnicze powołały sztaby kryzysowe, które decydują o dalszym postępowaniu wewnątrz spółki, wprowadzaniu ograniczeń i zmian w zakresie organizacji pracy oraz zapewnieniu właściwej ilość środków ochrony osobistej i dezynfekcji.
Wiceminister mocno podkreślił, że każda kopalnia ma swoją specyfikę, uwarunkowania techniczno ruchowe oraz różny poziom zagrożeń, dlatego organizacja pracy i sposoby zabezpieczenia zakładów górniczych będą pozostawały w gestii dyrektorów kopalń - kierowników ruchu zakładów górniczych.
W przypadku zaistnienia szczególnej sytuacji, dla zachowania bezpieczeństwa, rozważane jest też skoszarowanie osób o szczególnych kwalifikacjach, w tym pracowników obsługi urządzeń szybowych, dyspozytorni oraz specjalistów, czy osób posiadających odpowiednie uprawnienia.
W skali kopalni jest to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu pracowników. Takie przypadki będą rozpatrywane przez zarządy spółek na podstawie wniosku dyrektora kopalni. Skoszarowaniu nie podlegałaby załoga związana bezpośrednio z produkcją.
- Na posiedzeniu specjalnego zespołu ds. zagrożeń uzgodniliśmy ramowe wytyczne dla wszystkich spółek górniczych. Jednak szczegółowe zasady organizacji pracy poszczególnych kopalń i zakładów górniczych określają dyrektorzy kopalń przy akceptacji zarządów spółek - wyjaśnił wiceminister Gawęda.
W ostatnich dniach Jastrzębska Spółka Węglowa na posiedzeniu sztabu kryzysowego przyjęła nowe zasady organizacji przechodząc z systemu cztero na trzy zmianowy z równoczesnym dostosowaniem czasu pracy do potrzebnych przerw na dezynfekcję łaźni czy lampowni.
- Jest to decyzja poprzedzona pogłębioną analizą oraz wymuszona sytuacją poszczególnych kopalń. Podkreślam, każda ze spółek górniczych ma swoje uwarunkowania i jest inna. Dlatego to właśnie sztaby kryzysowe mają kompetencje do podejmowania wiążących decyzji i działań w spółce, zmierzających do ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się koronawirusa - stwierdził pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.
Sztaby kryzysowe powołane w spółkach górniczych na bieżąco informują Ministerstwo Aktywów Państwowych o podejmowanych działaniach. Ministerstwo podkreśla, że kierownictwo resortu jest w stałym kontakcie z zarządami spółek.
- W dobie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa niezwykle ważna jest szybka i zdecydowana reakcja. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom, kadrze kierowniczej i zarządom spółek za ogromną odpowiedzialność i zaangażowanie w działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa górników i kopalń - powiedział wiceminister Adam Gawęda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nie zaobserwowałem żadnej zmiany organizacji pracy w Pgg ,gdzie jest ograniczenie czasu pracy z 2 godzinna przerwa ,gdzie dezynfekcja?chyba minister dostaje lewe raporty.
Ja chce iść na postojowe . Tylko zaliczcie mi to do emerytury żebym tego nie musiał odrabiać
Trudno o komentarz bo to co piszecie to nieprawda!Może jakieś wywiady z Górnikami?Z górnikami nie związkolami!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.