W portalu netTG.pl zapoczątkowaliśmy cykl porad psychologicznych w związku z epidemią koronawirusa. Na naszych łamach w tej kwestii wypowiadają się psycholożki z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu – Monika Konwerska i Katarzyna Cichy-Szczepańska. Do tego teamu dołączyła także Anna Bentkowska – psycholog z Polskiej Grupy Górniczej, która kieruje sekcją Rozwoju Zawodowego w Departamencie Wsparcia HR. Jej porady także można było przeczytać w portalu netTG.pl. Wspólny cel sprawił, że ekspertki połączyły siły i będą teraz działać razem.
Inicjatywę tę poparli wiceprezes PGG ds. pracowniczych PGG Jerzy Janczewski oraz przes CSRG dr inż. Piotr Buchwald. Celem projektu jest niesienie pomocy w czasie zagrożenia epidemicznego przez popularyzację specjalistycznych treści z zakresu psychologii i sposobów radzenia sobie w czasie kryzysu. Będą one publikowane w portalu netTG.pl.
- Kryzys związany z nowym i trudnym dla wszystkich zagrożeniem zdrowotnym wymaga wsparcia psychologicznego dla osób działających szczególnie w specyficznych branżach, do których należy m.in. górnictwo - tłumaczy pomysłodawca wspólnego projektu PGG i CSRG Andrzej Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG.
- Wzięliśmy też pod uwagę, że każda rodzina może mieć swój problem wynikający z aktualnej sytuacji, z którym się zmaga i być może znajdzie rozwiązanie w jednym z zamieszczonych przez nas artykułów-porad - mówią specjaliści z zespołu psychologów uczestniczących w projekcie.
Przewidziano także interaktywną formę pomocy psychologicznej.
– Jeśli zaplanowane treści nie wyczerpałyby potrzeb czytelników, będą oni mieli możliwość zadawania pytań, na które psycholodzy odpowiedzą, służąc swoim doświadczeniem - zapowiadają autorzy projektu.
Treści te w różnych formach będą również udostępniane przez wewnętrzne portale informacyjne, witryny i strony internetowe obu organizacji, w celu zwiększenia pola dostępu dla osób, które będą mogły korzystać z publikowanej wiedzy i praktycznych informacji zamieszczanych w artykułach. Jak wyjaśnia Anna Bentkowska, psycholodzy wstępnie zaplanowali moduły porad, których zawartość może stać się przydatna w sytuacjach kryzysowych i pomoże skorygować zachowania i przezwyciężyć trudności, z którymi borykają się ludzie w świecie opanowanym przez epidemię koronawirusa.
Wśród tematów znajdą się: radzenie sobie ze stresem i zarządzanie nim w czasie kryzysu, specyfika pracy pod ziemią a sytuacje kryzysowe, efektywna komunikacja wraz z zabezpieczeniem się przed fałszywymi informacjami, zapobieganie konfliktom i zarządzanie nimi, eskalacja emocji i zarządzanie emocjami, zaburzenia snu w sytuacji kryzysowej, potrzeby i lęki dzieci w sytuacji kryzysowej oraz potrzeby osób starszych w sytuacji kryzysowej. Specjalistki są też gotowe podejmować tematy, których potrzebę okresli bieżąca sytuacja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Slyszalem jak ktos poszedl na kopalni do psychologa bo mial jakies tam problemy z praca. W odpowiedzi od psychologa dostal wiadomosc ze jest za slaby psychicznie na prace na kopalni. Tak to dziala hehe