Pod samą kopalnię będzie można dojechać ścieżką rowerową, w budynku dawnej kruszarni rudy pojawi się winda, a w sztolni Gertruda - instalacja do wytwarzania hologramów. Turystyczna Kopalnia Złota w Złotym Stoku wykorzystuje sezon zimowy na inwestycje.
Zmieni się wygląd ul. Złotej, stanowiącej jedyny dojazd od drogi krajowej nr 46 Szczekociny - Częstochowa - Kłodzko do kopalni. Wzdłuż szosy, od strony wschodniej gmina podjęła się budowy ścieżki pieszo-rowerowej o szerokości 2,5 m. Ścieżka ta w odległości około 130 m od kopalni skręca w stronę centrum miasta, jednak staraniem kopalni dobudowane zostało odgałęzienie tejże ścieżki w kierunku terenu kopalnianego.
Podjęta została przebudowa dwóch obiektów kopalnianych, czyli dawnej łaźni pełniącej funkcję obiektu noclegowego i kruszarni rudy, w której znajduje się na górze sala weselna. Ze względu na to, że kuchnia usytuowana jest w dolnej kondygnacji dawnej kruszarni, postanowiono zbudować windę, ułatwiającą pracę kelnerom. Uzyskana została na to stosowana zgoda konserwatora zabytków.
Kosztownym przedsięwzięciem było też zamontowanie aparatury hologramowej w sztolni Gertruda. Umożliwia ona wyświetlanie trójwymiarowych postaci. Taka atrakcja spodobać się może zwłaszcza dzieciom odwiedzającym kopalnię.
Chociaż branża turystyczna zaczęła przeżywać trudności w związku ze światową sytuacją epidemiologiczną, w złotostockiej kopalni jak dotąd nie obserwowano zmniejszenia frekwencji.
- U nas wśród turystów zagranicznych dominują Czesi. Niemcy przyjeżdżają sporadycznie i raczej bardziej ich interesuje nasze muzeum niż kopalnia - mówi Elżbieta Szumska, szefowa Kopalni Złota w Złotym Stoku. - Mamy też zapytania telefoniczne od grup, które rezygnują z wyjazdów do Włoch czy gdzie indziej za granicę i szukają alternatywnych sposobów spędzenia wakacji w kraju.
Złotostocką kopalnię czeka niedługo jeszcze drobna uroczystość. W przedostatnim dniu marca przypadać będzie dwunasta rocznica uruchomienia przejazdów kolejką wąskotorową w Sztolni Czarnej Dolnej. Wyjazd ze sztolni na powierzchnię kolejką, zwaną pomarańczowym tramwajem, stanowi ostatni punkt zwiedzania wyrobisk po kopalni arsenu i złota w Złotym Stoku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.