Komisja Europejska prowadzi konsultacje w sprawie reform rynku energii elektrycznej w Polsce, termin zgłaszania uwag mija 28 lutego.
Zgodnie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (2019/943) z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej, państwo członkowskie, które może się borykać z potencjalnymi niedoborami energii, jest proszone o zreformowanie swojego rynku i przedstawienie Komisji Europejskiej podjętych i planowanych działań.
Z informacji KE wynika, że 7 lutego 2020 r. Polska przedłożyła Komisji dokument, w którym prezentuje takie działania. Komisja Europejska ma zaopiniować ten dokument, ale przed wydaniem opinii ogłosiła w ubiegłym konsultacje. KE prosi zainteresowanych o ocenę, czy środki zaproponowane w dokumencie mogą przyczynić się do usunięcia istniejących zakłóceń regulacyjnych i niedoskonałości rynku energii elektrycznej w Polsce.
Jak czytamy w dokumencie w związku ze stwierdzonym ryzykiem braku możliwości pokrycia zapotrzebowania na energię, polskie władze uznały, że konieczna jest interwencja między innymi poprzez wprowadzenie mechanizmu zdolności wytwórczych. Jednocześnie w dokumencie przedstawiono realizowane oraz planowane działania w między innymi obszarze wymiany transgranicznej, rynku bilansującego, czy zarządzania popytem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.