W czerwcu 2022 r., w setną rocznicę przyłączenia Śląski do Polski, prawdopodobnie po raz pierwszy oficjalnie zostaną otwarte drzwi Panteonu Górnośląskiego, placówki kulturalnej w podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. 18 lutego podpisano umowę o jego budowie.
Jej sygnatariusze to abp Wiktor Skworc, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. Obecny był także premier Mateusz Morawiecki.
- Nowa instytucja kultury będzie opowiadać o historii tej ziemi poprzez życiorysy jej mieszkańców – podkreślił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc dodając, że podpisanie umowy to niewątpliwie chwila historyczna. Podziękował też Mateuszowi Morawieckiemu za obecność, „za pieczątkę premiera nad tym dziełem”. Panteon określił mianem daru dla pokoleń, które „przez stulecia zmagały się o polskość tej ziemi i marzył im się powrót do Matki Polski”.
Niemal 2500 m kw. i koszt 40 mln zł, w większości pokryty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma uhonorować i pokazać na wystawie stałej zasłużonych dla Śląska twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy.
- To ogromna, trudna do wypowiedzenia radość uczestniczyć w tym momencie przy inauguracji takiego wspaniałego projektu. Panteon Górnośląski będzie przez wiele lat, może stuleci, pokazywał wspaniałą historię Śląska, polskość Śląska, ale również to, że nie byłoby Polski bez Śląska – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Stwierdził, że nie byłoby Polski, jaką mamy dzisiaj, bez historii Śląska i Ślązaków, bez ich umiłowania wiary, ojczyzny, etosu pracy.
- Bez wiary w to, że Polska niepodległa jest najwyższą wartością – mówił premier.
Wiceminister Sellin poinformował, że środki na budowę Panteonu Górnośląskiego zabezpieczył w budżecie premier, przekazując je do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Ta inwestycja będzie realizowana w ciągu trzech najbliższych lat z pieniędzy rządowych - podkreślił Sellin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W szkole Podstawowej na Giszowcu przy ulicy Przyjaznej są nieszczelne okna, kible na korytarzach stoją podczas deszczu. Stare komputery w pracowniach. Więcej tych Panteonów otwierajcie, pomników etc...