Centralny magazyn węgla, który ma powstać w najbliższych dniach, ma być panaceum na problemy związane ze składowaniem tego surowca przy kopalniach. Nadmiar wydobytego i zalegającego surowca zagraża bowiem bieżącej pracy zakładów górniczych. Powstanie magazynu zapowiedział wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, który odpowiada m.in. za sektor górnictwa węgla kamiennego.
Magazyn ma być zlokalizowany w centrum kraju. Wskazywany jest Ostrów Wielkopolski, gdzie swoje składowisko ma Węglozbyt, którego dominującym akcjonariuszem jest katowicki Węglokoks. Magazyn miałby pomieścić ok. 1 mln t surowca, a może nawet więcej.
Jak poinformował wiceminister, w MAP prowadzone są zaawansowane rozmowy, zarówno ze spółkami wydobywczymi, jak i energetyką, dotyczące odblokowania zapasów węgla zgromadzonego przy kopalniach.
- Ten magazyn planowany jest w Ostrowie, ale będziemy również prowadzili prace, by wykorzystać przy udziale Spółki Restrukturyzacji Kopalń obiekty, które są bliżej zlokalizowane. Stałyby się one takimi naturalnymi magazynami węgla energetycznego. W obszarze naszego zainteresowania jest kilka takich miejsc. Zrobimy wszystko, by ta nadwyżka węgla mogła zostać zmagazynowana – powiedział dziennikarzom wiceminister Adam Gawęda w sobotę, 18 stycznia, przed karczmą piwną śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
Wiceminister Gawęda wspomniał, że na przykopalnianych zwałowiskach jest miejsca na ponad 1 mln t węgla.
- Nie ma zatem potrzeby, aby przewozić całość materiału. Węgiel będzie transportowany tylko w tych przypadkach, gdy będzie stwarzać zagrożenie dla bezpiecznego funkcjonowania kopalń – wyjaśnił wiceminister.
Jak ustaliła „Górnicza”, pierwsze transporty węgla z przykopalnianych zwałów już ruszyły. Na razie nie są one kierowane do magazynu centralnego. To powinno się rozpocząć za tydzień, może dwa, kiedy zacznie on funkcjonować.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ciekawe kto zapłaci za transport i przeładunek tego węgla. Po drugie w Ostrowie Wlkp. „Magazyn” istnieje od dawna, W 2014r Kompania Węglowa woziła tam węgiel ze swoich zwałów( identyczna sytuacja jak teraz). Powtórka z rozrywki ...
No i znowu coś naobiecywane a z mównicy w Marklowicach jak się kampania wyborcza rozkręci to będzie się czym chwalić że to my lepsi a nie oni.
Wystarczy do wyborów a potem.....