Muzeum Śląskie zaprasza w czwartek, 16 stycznia, o godz. 18 na wykład w ramach cyklu Spotkania z archeologią pt. Pszczyński Wawel – krypta Promnitzów w Pszczynie w świetle badań interdyscyplinarnych.
Ród Promnitzów władał ziemią pszczyńską 217 lat, od 1548 do 1765 r. Najznamienitszą postacią tego rodu był biskup Baltazar Promnitz (1488-1562), starosta Górnego i Dolnego Śląska, który nabył dobra pszczyńskie od Jana Turzona, a potem powiększył je o Żary i Trzebiel.
W pszczyńskiej krypcie kościoła Wszystkich Świętych zachowało się 13 miedzianych i cynowych sarkofagów. W ciągu wieków krypta Promnitzów była jednak wielokrotnie plądrowana, a szczątki zmarłych zostały przemieszane i sprofanowane w poszukiwaniu kosztowności.
W 2007 r. rozpoczęły się prace badawcze i konserwatorskie mające na celu uporządkowanie tych pochówków i konserwację mocno zniszczonych sarkofagów.
Prowadzenie: Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.
Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego, p. -3, sala A.
Wstęp 1 zł, bilety do nabycia przed wydarzeniem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.