Sytuacja i wyniki spółek węglowych, import węgla, wyzwania przed, którymi stoi sektor wydobywczy oraz polityka klimatyczna - to niektóre tematy, które poruszył wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda w wywiadzie udzielonym "Górniczej". Rozmowa znajdzie się w najbliższym numerze gazety, którą oddamy do rąk Czytelników już w czwartek, 16 stycznia.
W rozmowie z red. Anną Zych wiceminister odniósł się m.in. do sprawiedliwej transformacji energetycznej i kosztów z nią związanych.
- Założenia polityki klimatycznej są nam znane od dawna, jednak proponowane przez Unię Europejską szybkie przejście do neutralności klimatycznej (ma to nastąpić w roku 2050 – przyp. red.) w sytuacji, w której Polska się tej chwili znajduje, jest nie tyle ambitne i bardzo kosztowne, co technologicznie nierealne. Chodzi o to, by dojście do „nowego zielonego ładu”, przy wykorzystaniu instrumentów sprawiedliwej transformacji, uwzględniało możliwości krajów członkowskich. Powinniśmy, tak jak zapisano to w konkluzjach, nie tylko otrzymać czas na odpowiedzialną transformację, ale również środki finansowe adekwatne do tak kosztownych procesów. To bardzo poważne wyzwanie i jako kraje członkowskie UE powinniśmy wspólnie zagwarantować bezpieczne dostawy energii dla wszystkich - stwierdził Adam Gawęda.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Gawęda wszystko jest możliwe kończą się czasy wsprzyjajace gornictwu i przestaje to byc opłacalne z kazdego punktu widzenia. Uni nie brakuje funduszy a nowe technologie musza byc wdrażane