W piątek, 10 stycznia, rozpoczęły się obrady Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Główne tematy to rosnące zwały węgla, płace i przyszłość górnictwa wobec polityki klimatycznej.
Spotkanie związkowców z przedstawicielami rządu i przedstawicielami górniczych przedsiębiorców rozpoczęło się o godz. 9:30 w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Tuż przed jego rozpoczęciem Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności podkreślił, że jednym z głównych tematów będzie problem rosnących zwałów węgla przy kopalniach.
- Od września alarmowaliśmy, że zwały są coraz większe, bo energetyka nie odbiera węgla. Dzisiaj to muszą być decyzje rządowe. Energetyka musi się wywiązać z umów, które zawarła. Cała sytuacja przypomina 2015 r., gdzie w pierwszym kwartale energetyka nie odbierała węgla, potem chciała renegocjacji kontraktów i skończyło się tym, że PGG sprzedało 3 mln t węgla po 120 zł za t. Do tej sytuacji nie dopuścimy. Jeżeli spółki chcą renegocjować kontrakty, które zawarły na długi termin i rozliczać się wg cen ARA, to dlaczego, kiedy węgiel kosztował po 15-16 zł za GJ, to wtedy nie chcieli rozliczać się w ARA? PGG respektowała umowy, teraz energetyka powinna respektować umowy i odbierać węgiel. Jeśli go nie odbiorą, to będziemy musieli poinformować załogi ostrzec ludzi przed postojowym – powiedział Hutek.
- Po półrocznej przerwie dzisiaj odbędzie się kolejne spotkanie Zespołu Trójstronnego. Będą omawiane tematy zabezpieczenia socjalnego, bo one są istotą sprawy. Poruszymy również kwestie elementów zewnętrznego otoczenia, które obserwujemy i które zachodzą na poziomie Komisji Europejskiej. Oprócz tego będziemy też rozmawiać o perspektywach dla naszego górnictwa oraz o tym, że maleje import węgla i to w sposób znaczący – zaznaczył Adam Gawęda, który jest głównym reprezentantem strony rządowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przyszedł wolny rynek a górnictwo i związkowcy nieprzyzwyczajeni do takiego dziwnego tworu. Zawsze wszystkie działania robiło się pod górnictwo umorzenia ZUS, podatków, dotacji z budżetu i innych spółek skarbu państwa, a tu rząd nie chcę zatrzymać importu takiego dobrego węgla od naszego bratniego narodu.