Co kryje się pod pojęciem rezerwowanie? W branży energetycznej to nic innego, jak bilansowanie deficytu energii produkowanej w elektrowniach opartych o źródła odnawialne. Tauron rozwija m.in. energetykę wodną. W br. odnotował na tym polu spore przyspieszenie.
Tauron zakończył gruntowną modernizację działającej od 1917 r. Elektrowni Wodnej Lubachów na Dolnym Śląsku. Modernizacji poddano m.in. generatory, układy regulacji. Poprawiono ponadto stan techniczny istniejącej zabudowy regulacyjnej koryta, w tym brzegów i dna koryta oraz warunki hydrauliczne przepływu wód o określonym prawdopodobieństwie wraz z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym terenów przyległych.
Magazyn energii
Ważnym etapem było uruchomienie magazynu energii o mocy 500 kW. Zwiększyło to zdolności regulacyjne lubachowskiej elektrowni od – 0,5 (odstawienie wszystkich hydrogeneratorów i jednoczesne ładowanie magazynu energii) do + 1,7 MW, dostępnego w trybie sterowania zdalnego. To efekt wdrażania Projektu Wirtualna Elektrownia. Dzięki temu istnieje możliwość wykorzystania nie tylko energii generowanej przez turbozespoły, ale również tej zmagazynowanej.
- Tajemnica tego przedsięwzięcia tkwi w inteligentnym zarządzaniu źródłami energii rozproszonymi po całym regionie, a nawet kraju. W systemie zostaną połączone zarówno elektrownie spółki, a w przyszłości również mieszkańcy posiadający własne instalacje fotowoltaiczne - wyjaśnia Roman Gaworski, pełnomocnik zarządu ds. technicznych spółki Tauron Ekoenergia.
Jednym z kluczowych urządzeń zarządzających przystosowanym obiektem jest Artificial Inteligence Local Unit. Jest to system mikrokomputerowy opracowany specjalnie na potrzeby projektu. Umożliwia zdalne sterowanie i autonomiczne bilansowanie grupy źródeł wytwórczy i odbiorników energii elektrycznej. Rozwiązanie to zapewnia maksymalne bezpieczeństwo przed atakiem z zewnątrz. Pozwala także przejść, w szczególnych sytuacjach, w tryb pracy autonomicznej i w pełni samodzielnie sterować urządzeniami na obiekcie.
Ekopotencjał Taurona
Podstawowym celem platformy wirtualna elektrownia jest zarządzanie pracą OZE na potrzeby uczestników rynku energii, a zwłaszcza Uczestników Rynku Bilansującego. Będzie to możliwe poprzez optymalne sterowanie wytwarzaniem i poborem energii czynnej we wszystkich rzeczywistych obiektach energetycznych przyłączonych do elektrowni wirtualnej, bez względu na ich geograficzną lokalizację i miejsce przyłączenia do sieci.
Docelowo, platforma integrująca potencjał wytwórczy i regulacyjny OZE będzie wykorzystywana nie tylko do zarządzania jednostkami wytwórczymi Taurona, ale również źródłami, magazynami energii oraz odbiorami sterowalnymi w Klastrach Energii, w których Tauron Ekoenergia pełni funkcję koordynatora.
Zakończenie prac projektowych i testów planowane jest na grudzień 2020 r. Potem system zacznie pracować pełną parą. Planowane jest wówczas zarządzanie oraz zdalne sterowanie w czasie rzeczywistym z systemu Wirtualnej Elektrowni źródłami energii odnawialnej o łącznej mocy zainstalowanej ok. 375 MW i potencjale regulacyjnym ok. 100 MW.
Projekt realizowany jest ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badawczego Sektora Elektroenergetycznego.
Uzupełnieniem przestrzeni badawczej projektu Taurona jest zespół systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 120 kWp wraz z magazynem energii o mocy 30kW w Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy oraz instalacja laboratoryjna w Biurze Badań i Rozwoju Tauron Ekoenergii we Wrocławiu.
Warto wiedzieć, że spółka Tauron Ekoenergia eksploatuje obecnie 34 elektrownie wodne, w których pracuje 85 turbozespołów i 9 farm wiatrowych, gdzie energię elektryczną wytwarza 182 elektrowni wiatrowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.