Ostrzeżenie o możliwości wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu dla woj. śląskiego wydał we wtorek, 26 listopada, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ). Jakość powietrza w środę, 27 listopada, w regionie będzie dostateczna i zła, okresowo bardzo zła.
To kolejny już w woj. śląskim komunikat wydany na podstawie nowych, zaostrzonych norm informowania i alarmowania o smogu. Pierwszy opublikowano 15 października br. Wtorkowy komunikat WIOŚ rozesłało Miejsko-Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Częstochowie.
Już w poniedziałek obowiązywało ostrzeżenie WIOŚ o złej jakości powietrza ze względu na stężenie pyłu zawieszonego PM10 dla północnej części woj. śląskiego, a we wtorek - dla północnej i środkowej części regionu. Ostrzeżenie na środę dotyczy całości województwa: według służb środowiskowych jakość powietrza będzie dostateczna i zła, okresowo bardzo zła.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października br. obowiązują bardziej restrykcyjne normy informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10, poprzednio było to 300 mikrogramów. Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów.
Jak wynika z wtorkowego komunikatu WIOŚ, na środę prognozowane jest ryzyko przekroczenia poziomu informowania (100-150 mikrogramów). Wskazana przyczyna to: warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego, szczególnie w godzinach późnowieczornych i nocnych.
Zgodnie z prezentacjami pomiarów zamieszczanymi na stronach WIOŚ, np. na stacji pomiarowej w Zabrzu maksymalne stężenie godzinne sięgnęło w poniedziałek 145 mikrogramów (średnio w ciągu doby 79 mikrogramów), a na stacji mobilnej w Raciborzu - 193 mikrogramy (średnio w ciągu doby 135 mikrogramów).
Rozporządzenie Ministra Środowiska nowelizujące przepisy dotyczące informowania o smogu z 2012 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 10 października br.
Nowe przepisy stanowią, że alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10; poziom informowania ustalono na 100 mikrogramów. Wartości te są o połowę niższe niż określone w rozporządzeniu z 2012 r., kiedy wynosiły odpowiednio 300 i 200 mikrogramów. Oznacza to, że społeczeństwo będzie częściej informowane o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu.
W przypadku wystąpienia dużego smogu i przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 w powietrzu, w celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego. W takiej sytuacji zalecane jest również powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Z kolei w przypadku przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10, ze względu na bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami do niezbędnego minimum. Część samorządów w przypadku wystąpienia poziomów alarmowych wprowadza darmowe przejazdy komunikacją miejską.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.