Wielka parada z udziałem pracowników śląskich kopalń i organizacji kultywujących dawne tradycje górnicze przejdzie ulicami Tarnowskich Gór w niedzielę, 8 grudnia. To powrót do pięknych tradycji "barbórkowych" sięgających okresu międzywojennego - poinformował portal netTG.pl Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Na wydarzenie zaprasza Magistrat Wolnego Miasta Górniczego, czyli Urząd Miasta Tarnowskie Góry, gwarkowie ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz górnicza brać z wielu śląskich kopalń, zakładów i instytucji, w tym m.in. kopalni Bobrek.
Ponieważ 4 grudnia przypada w środku tygodnia, uroczystości barbórkowe zostaną zorganizowane w niedzielę, 8 grudnia.
Będzie to pierwsza tego typu parada, której historia sięga lat 30. ubiegłego wieku. „Niechaj staną do szeregów ci, którzy pracują w kopalniach, jak i ci, którzy sterani ciężką pracą górniczą odpoczywają po długich latach pracy". Tymi słowami, na łamach jednej z gazet, Fryderyk Antes - międzywojenny burmistrz Tarnowskich Gór, wzywał wszystkich górników z całej Polski do wspólnych obchodów Barbórki.
Tak jak czyniono to ponad 80 lat temu, parada przemaszeruje wspólnie ulicami Tarnowskich Gór na rynek. Tam nastąpi uroczyste powitanie przez władze miasta. W paradzie wezmą udział górnicy z wielu śląskich kopalń, m.in. z należącej do Węglokoksu kopalni Bobrek w Bytomiu, a także Przedsiębiorstwa Budowy Szybów z Tarnowskich Gór, orkiestra górnicza z Miechowic i poczty sztandarowe.
Na paradzie, która wyruszy z pl. Wolności w Tarnowskich Górach o godz. 12.30, nie może oczywiście zabraknąć przedstawicieli nieczynnego już górnictwa rudnego, czyli gwarków ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Instytucja ta zarządza dwoma trasami podziemnymi wpisanymi na Listę światowego dziedzictwa UNESCO - Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga.
"Górnicy czynni i emeryci, poczty sztandarowe! Szykujcie mundury i dołączajcie do wielkiej parady, którą rozpoczniemy na pl. Wolności. Bądźcie z nami 8 grudnia" - podkreślają organizatorzy.
Na tarnogórskim rynku górników przywitają władze miasta. Później wszyscy przemaszerują do kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie o godz. 13.30 odbędzie się uroczyste nabożeństwo ku czci św. Barbary z muzyczną oprawą orkiestry górniczej i zespołu Kameralnego Zespołu Wokalnego In Tempore z Tarnowskich Gór.
Na paradę i nabożeństwo organizatorzy zapraszają nie tylko górników, ale również mieszkańców. - Pragniemy, aby tarnogórzanie i mieszkańcy regionu byli w tym dniu razem z nami - mówi Zbigniew Pawlak, przewodniczący Zarządu SMZT.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.