Jak informowaliśmy w portalu netTG.pl, w czwartek, 21 listopada, w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów powołujące Ministerstwo Aktywów Państwowych i jednocześnie likwidujące Ministerstwo Energii.
Na stronie internetowej nowego resortu podano skład kierownictwa. MAP kierować będzie wicepremier Jacek Sasin, wiceministrami będą: Adam Gawęda, Tadeusz Skobel oraz Tomasz Dąbrowski. Trzej wiceszefowie nowego resortu poprzednio znajdowali się w kierownictwie Ministerstwa Energii. Dodatkowo Adam Gawęda będzie pełnił funkcję pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Za sprawy te odpowiadał w resorcie energii od 15 lipca 2019 r.
Adam Gawęda urodził się 3 listopada 1967 r. w Rydułtowach. Mieszka w Syryni w gminie Lubomia, w powiecie wodzisławskim. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydziału Górnictwa i Geologii, ekspert polityki surowcowo-energetycznej, członek Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej.
Od 1994 r. do 2007 r. pełnił funkcje na stanowiskach kierowniczych: był koordynatorem Biura Strategii, koordynatorem Zespołu Zarządzania Środkami Produkcji w Centrum Wydobywczym Południe, w kopalni pełnomocnikiem dyrektora Systemów Zarządzania Jakością, szefem inwestycji i ochrony środowiska, zastępcą kierownika służby strzałowej, nadsztygarem górniczym, zastępcą kierownika robót górniczych.
Wcześniej pracował na stanowiskach: nadgórnika, sztygara zmianowego i starszego inspektora przygotowania produkcji.
Brał udział w opracowaniu planów ruchu, planów inwestycyjnych, dokumentacji i strategii. Monitorował elementy otoczenia polskiego górnictwa, przygotował raport o jego stanie wraz z propozycjami planu naprawczego i restrukturyzacyjnego. Uczestniczył min. w pracach zespołów nad raportami „Potencjał redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce do roku 2050” oraz „Prognozy zapotrzebowania gospodarki polskiej na węgiel kamienny i brunatny jako surowca dla energetyki w perspektywie 2050 roku”. Brał udział w projekcie pn. „Wizja zrównoważonego rozwoju dla polskiego biznesu 2050”. Posiada doświadczenie menedżerskie, samorządowe i parlamentarne. Był prezesem klubu sportowego.
W latach 1998-2007 był radnym Rady Powiatu Wodzisławskiego, a w II kadencji wiceprzewodniczącym rady. Zainicjował opracowanie Strategii Rozwoju Powiatu Wodzisławskiego.
W Sejmie VI kadencji pracował w Komisji Gospodarki, Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji do Spraw Unii Europejskiej.
Pracował nad ustawą Prawo geologiczne i górnicze, wprowadzając korzystne rozwiązania. Opracował i zaproponował zmiany do ustawy Prawo energetyczne wspierające energię produkowaną z metanu górniczego w procesie wysokosprawnej kogeneracji.
W latach 2014-2015 radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Podejmował działania na rzecz zadań infrastrukturalnych i gospodarczych dla tworzonego programu dla Śląska. Organizator licznych konferencji i debat, autor publikacji naukowych obejmujących problematykę górniczą i surowcowo-energetyczną oraz rozwój województwa śląskiego w symbiozie z górnictwem. Skutecznie występował z inicjatywami modernizacji i remontów dróg wojewódzkich i regionalnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Momy BOLKA lon na kwk wujek ciepol kamieniami we milicjantow lon nom pomoze jak tusku.......łoni som dobre lewaki jak biynkowsko ta blondi
Skoro niema wice ministra do spraw górnictwa tylko do spraw restrukturyzacji górnictwa powołali to znaczy że górnictwa za 5 lat nie Bedzie oszukali nas jednak Unia wygrała poszyli kapitał państwa rozwalić i od ruskich kupić to już koniesz a co z gurnikami ? tego nikt nieprzemyslal szkoda szczęść Boże......
Może w końcu wywala związki za bramę bo niszczą górnictwo Wycieczki organizować nieroby!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.