Popyt na energię elektryczną (ok. 171 TWh rocznie) pokrywany jest głównie przez krajowe elektrownie, w większości zawodowe. Głównym surowcem wykorzystywanym do pokrycia zapotrzebowania jest węgiel kamienny i brunatny, ale coraz większe znaczenie ma udział odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz gazu ziemnego – czytamy w zaktualizowanym dokumencie Polityka energetyczna Polski do 2040 r. – strategia rozwoju sektora paliwowo-energetycznego (PEP2040).
Z dokumentu wynika, że spodziewany jest dalszy wzrost udziału OZE w bilansie ze względu na realizację zobowiązań unijnych, co determinuje dalsze zmiany w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE). System staje przed wyzwaniem zapewniania elastyczności i pewności pracy, a jednocześnie moce wytwórcze oparte o paliwa kopalne podlegają rygorystycznym wymogom polityki środowiskowej.
W najbliższym czasie, tj. do 2021 r. będzie to przede wszystkim dostosowanie jednostek wytwórczych do dyrektywy o emisjach przemysłowych – tzw. dyrektywa IED i konkluzji w sprawie najlepszych dostępnych technik – tzw. konkluzje BAT, ang. best available techniques.
Tylko w 2020 r. wycofane zostanie ok. 2,5 GW mocy, których modernizacja nie będzie uzasadniona technicznie lub ekonomicznie. Choć spełnienie wymogów środowiskowych wpływa na poprawę efektywności energetycznej i redukcję wpływu sektora na środowisko, może prowadzić do wcześniejszego zakończenia eksploatacji jednostek wytwórczych.
Z uwagi na spodziewane znaczące wycofania mocy w najbliższych kilkunastu latach (z powodu wyeksploatowania lub przyczyn ekologiczno-ekonomicznych) oraz wzrost popytu na energię elektryczną, konieczna będzie rozbudowa zasobów wytwórczych.
Istotny wpływ na kształt sektora oraz na wystarczalność mocy będzie miał rynek mocy, który spowoduje, że od 2021 r. rynek energii będzie obejmował dwa towary – moc i energię elektryczną. Mechanizm ten jest gwarantem dostaw energii elektrycznej do odbiorców w najbliższych kilkunastu latach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.