Sztolnia Królowa Luiza otrzymała prestiżową nagrodę organizacji Europa Nostra w dziedzinie dziedzictwa kulturowego. Ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego/ Nagród Europa Nostra 2019 miała miejsce w Paryżu, 29 października br. Sztolnia odniosła sukces w kategorii „konserwacja”. Dodatkowo, spośród wszystkich 25 zwycięzców, jury ekspertów i zarząd organizacji Europa Nostra wybrali 7 laureatów Grand Prix. Sztolnia Królowa Luiza znalazła się również w tym zaszczytnym gronie.
Zwycięzców ogłosili Placido Domingo, prezydent organizacji Europa Nostra i Tibor Navracsics, komisarz Unii Europejskiej do spraw Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu. Wyróżnienie odebrała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
W ceremonii wręczania nagród uczestniczyło ponad 1000 osób, m.in. wysokiego szczebla przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej, państw członkowskich, a także wiodący przedstawiciele organizacji dziedzictwa kulturowego z całej Europy.
Rewitalizacja i udostępnienie odwiedzającym kompleksu Sztolni Królowa Luiza, będącej częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, to efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowlanych oraz konserwatorskich, rozpoczętych w 2009 r. Przedsięwzięcie okazało się jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęło Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a wraz z nim miasto Zabrze i całe województwo śląskie. Jeszcze nikt, nigdy, nie prowadził prac górniczych, budowlanych i aranżacyjnych oraz konserwatorskich, nie tylko na tak dużą skalę, ale też w tak starym i specyficznym obiekcie.
Głównym celem tak ambitnego projektu było zachowanie górniczego dziedzictwa regionu poprzez adaptację i rewitalizację kompleksu na potrzeby kulturalne, edukacyjne i turystyczne.
Rewitalizacja Sztolni Królowa Luiza została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej, budżetu Zabrza, środków pochodzących z kasy wojewódzkiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz ze środków własnych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
Dziś Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to największy kompleks turystyczny i kulturalny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. Najcenniejszymi elementami kompleksu są podziemne wyrobiska o łącznej długości przekraczającej 5 km.
Nagroda Dziedzictwa Europejskiego/ Nagroda Europa Nostra, zwana europejskim Oscarem dziedzictwa kulturowego, jest sporym wyróżnieniem dla tego wyjątkowego obiektu i nakładu pracy, jaki włożono w jego udostępnienie odwiedzającym. Stanowi wzór i przykład dobrych praktyk dla całej Europy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.