Gościem II Akademii BHP Wydawnicwa Górniczego jest również Adam Gawęda, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. - Jeśli chcemy utrzymać górnictwo na wysokim poziomie, to bez dobrej, zdrowej kadry tego nie zrobimy - zaznaczył Gawęda.
- To bardzo ważne, żebyśmy mówili o zdrowiu górników. Cieszę się z tej inicjatywy. W związku z tym, że pracujemy w coraz trudniejszych warunkach nie możemy o tym aspekcie zdrowotnym zapominać, a mówiąc o przyszłości górnictwa nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Ważne jest również docieranie do świadomości górników - powiedział wiceszef resortu energii.
- Dyskusja nie obejmuje tylko kwestii zawału serca, ale generalnie bardzo szerokich aspektów zdrowotnych. Z każdym rokiem schodzimy coraz głębiej z eksploatacją. To sprawia, że zmieniają się również warunki klimatyczne na dole, które mają wpływ na zdrowie górników – zaznaczył. Wiceminister Gawęda dodał również, że kilka dni temu, 18 października, weszło w życie ministerialne rozporządzenia dotyczące właśnie ochrony zdrowia pracowników dołowych.
- Trzeba sobie uświadomić, że kwestie zdrowotne mają równorzędny wpływ na funkcjonowanie całego sektora, taki sam jak np. zwiększanie wydajności i efektywności. Cały sektor przechodzi obecnie bardzo poważne zmiany strukturalne, a przyszłość to wykorzystanie nowych technologii. Również w tym kontekście musimy bardzo poważnie zastanowić się, jak systemowo poprawiać warunki pracy, tak aby dbałość o pracownika była na jak najwyższym poziomie. M.in. temu powinniśmy poświęcić rozpoczynającą się kadencję. Jeśli chcemy utrzymać górnictwo na wysokim poziomie, to bez dobrej zdrowej kadry tego nie zrobimy - podsumował.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
4000 dniowek 1.8 i pensyja
Ci co pracują w przodkach i ścianach powinni mieć możliwość przejścia na emeryturę po 20 latach a nie tak samo jak szybowcy, warsztatowcy czy ci z odstaw, bo warunki są coraz bardziej ekstermalne